Za ovaj pojam je pronađeno 96 hronoloških zapisa, 136 dokumenata i 27 fotografija.
⚔️ 0. 12. 1941. Formiran Inicijativni okružni odbor AFŽ-a za Liku.
⚔️ 3. 12. 1941. U Mostaru, pod rukovodstvom AFŽ-a, nekoliko stotina žena demonstriralo protiv gladi i skupoće. Demonstrantkinje su na gradskoj pijaci pobacale svu repu sa tezgi. Pošto su sreskom načelniku predale zahteve za poboljšanje snabdevanja, one su nastavile demonstracije kroz grad.
⚔️ 6. 12. 1941. CK KPH izdao okružnicu br. 4 svim partijskim organizacijama, komitetima i jedinicama: o stvaranju NOF-a, o karakteru, funkcijama i zadacima NO odbora i o zadacima AFŽ-a.
⚔️ 10. 12. 1941. Obrazovan je Inicijativni odbor AFŽ-a za Kordun.
⚔️ 8. 1. 1942. U Brčkom ustaška policija provalila mesnu partijsku organizaciju. Pored MK i nekih ćelija KPJ provaljeni su i odbori AFŽ-a i NO fonda i veze s domobranima. Do 5. februara uhapšeno je preko 60 komunista i rodoljuba.
⚔️ 26. 1. 1942. Formiran Okružni odbor AFŽ-a za Kordun.
⚔️ 6. 2. 1942. OK KPJ za Nikšić uputio direktivu Mesnom komitetu KPJ za Herceg-Novi: skreće pažnju na što intenzivnije uzdizanje kadrova i na političko delovanje u narodu; podvlači potrebu za uspostavljanjem što čvršće veze sa drugim delom Boke Kotorske; navodi dužnosti i zadatke koje treba postaviti na zakazanom savetovanju delegata AFŽ-a: odobrava preduzete mere protiv delovanja pete kolone; skreće pažnju na budnost i na proveravanje prijema novih partizana; stavlja primedbu na stvaranje velikog broja vojnih podsektora; traži da se akcije na terenu Boke izvode i koordiniraju sa jedinicama Lovćenskog i Nikšićkog NOP odreda.
⚔️ 8. 3. 1942. U Lici izašao prvi broj lista -Žena u borbi-, organa Okružnog odbora AFŽ za Liku. U Vojniću održan veliki zbor žena sreza Vojnić, na kome je govoreno o ulozi žena u NOB-u.
⚔️ 22. 3. 1942. U Mrkoplju formiran opštinski odbor AFŽ-a.
⚔️ 0. 4. 1942. Formiran odbor AFŽ-a za Sušak.
⚔️ 24. 5. 1942. U Korenici (sada: Titova Korenica) održana konferencija AFŽ-a na kojoj je govoreno o ulozi žena u NOB-u.
⚔️ 0. 6. 1942. Formiran Sreski odbor AFŽ-a za Drežnicu.
⚔️ 14. 7. 1942. Otpočeo trinaestodnevni napad delova Grupe NOP odreda za Liku na neprijateljska uporišta u zapadnoj Lici. U borbama do 26. jula partizanske jedinice su zauzele sela Brušane, Debelo Brdo, Podoštre, Podum, Baške, Oštarije, Kolakovicu, Smiljan, Bogdanić, D. Pazarište, Bužim, Rastoku, Kalinovaču, Popovaču, Sv. Ivan i Bačinac i prinudile italijanske snage, ustaše, domobrane i četnike na povlačenje u Karlobag, Gospić i Otočac, nanevši im velike gubitke. Pored toga, one su porušile puteve, vodovode i mostove na tom području, u svim selima održale zborove, formirale seoske NO odbore, odbore AFŽ-a i omladine.
⚔️ 0. 8. 1942. U Kordunu izašao prvi broj lista -Riječ žene-, organa karlovačkog Okružnog odbora AFŽ-a.
⚔️ 9. 8. 1942. U s. Grčaniku (kod Graca) održana konferencija AFŽ-a za južnu Dalmaciju, na kojoj su donete odluke da se formiraju odbori AFŽ-a u mestima gde do tada nisu postojali i da se intenzivnije radi na političkom uzdizanju žena.
⚔️ 12. 8. 1942. Održana prva konferencija AFŽ-a za srez Veljun.
⚔️ 25. 8. 1942. U s. G. Budački (kod Vojnića) održana okružna konferencija AFŽ-a za okrug Karlovac: analiziran je rad organizacija AFŽ-a po srezovima i date su smernice za budući rad.
⚔️ 15. 9. 1942. U s. Šalamuniću (kod Titove Korenice) održana okružna konferencija AFŽ-a za Liku na kojoj je izabran novi Okružni odbor AFŽ-a.
⚔️ 30. 9. 1942. Održana okružna konferencija AFŽ-a za okrug Karlovac, na kojoj je izabran okružni odbor AFŽ-a.
⚔️ 20. 10. 1942. U Giamoču otpočela okružna konferencija KPJ za okrug Jajce. U toku dvodnevnog rada iscpno je raspravljano o organizacionom stanju o Partiji i SKOJ-u, o sprovođenju izbora za NO odbore i o radu u vojsci, omladinskoj organizaciji i AFŽ-u.
⚔️ 0. 11. 1942. U Dolenjskoj izašao prvi broj lista -Našim ženama-, organa AFŽ-a Slovenije.
⚔️ 21. 11. 1942. Oblasni komitet KPJ za Bos. krajinu uputio direktivu okružnim komitetima KPJ: poboljšati rad AFŽ-a i punije obuhvatiti žene u organizaciju; pružiti veću podršku u osamostaljivanju AFŽ-a, u stvaranju sreskih i okružnih odbora i u pripremama za oblasnu i zemaljsku konferenciju AFŽ-a.
⚔️ 0. 12. 1942. U s. Drinićima (kod Bos. Petrovca) izašao prvi broj lista -Žena danas-, organa AFŽ-a Jugoslavije.
⚔️ 0. 12. 1942. U Hrvatskom primorju izašao prvi broj lista -Primorka-, organa AFŽ-a za Hrvatsko primorje.
⚔️ 0. 12. 1942. Na o. Hvaru održana prva konferencija AFŽ-a.
⚔️ 0. 12. 1942. U s. Pražnici (na o. Braču) održana sreska konferencija AFŽ-a, na kojoj je izabran sreski odbor AFŽ-a.
⚔️ 6. 12. 1942. U Bos. Petrovcu otpočela trodnevna I zemaljska konferencija AFŽ-a za Jugoslaviju, koja je organizaciono uobličila AFŽ i postavila sledeće zadatke: pružanje što veće pomoći jedinicama NOV i PO Jugoslavije; mobilizacija žena za učešće u oružanim i diverzantskim akcijama; svestrana pomoć organima narodne vlasti u organizovanju pozadine; briga o deci; jačanje bratstva i jedinstva među ženama Jugoslavije i pojačan rad na kulturno-prosvetnom uzdizanju žena u selu. Na konferenciji je izabran Centralni odbor AFŽ-a za Jugoslaviju, od 20 drugarica. Prvog dana konferencije vrhovni komandant NOV i POJ Josip Broz Tito održao je govor u kome je ženama Jugoslavije odao visoko priznanje za njihov rad u narodnooslobodilačkoj borbi.
⚔️ 9. 12. 1942. U s. Novim Karlovcima (kod Inđije), u prisustvu delegata CK KPH, otpočelo dvodnevno partijsko savetovanje OK KPJ za Srem, na kome je razmotrena aktivnost KPJ, SKOJ-a, NO odbora, NO fronta, AFŽ-a i partizanskih odreda u toku 1942. godine i doneseni su zaključci o njihovom daljem radu. Odlučeno je da se nastavi oružana borba protiv okupatora i njegovih slugu i formira Okružni odbor AFŽ-a. Sa savetovanja je upućen pozdrav borcima 3. NOP odreda 3. operativne zone NOV i PO Hrvatske i predlog Vrhovnog štaba NOV i POJ da se formira 1. vojvođanska brigada.
⚔️ 27. 12. 1942. U oslobođenom Bihaću, uz prisustvo 365 delegata iz svih krajeva Jugoslavije i iz NOV i POJ, otpočeo I kongres antifašističke omladine Jugoslavije, Na tom kongresu, koji je trajao tri dana, govorili su vrhovni komandant NOV i POJ Josip Broz Tito i predstavnici CK KPJ, AVNOJ-a, AFŽ-a i NOV i PO Jugoslavije. Podneseni su sledeći referati: -Omladina u borbi protiv fašističkih istrebljivača naroda-, -Omladina i sutrašnjica naše domovine-, -Bratstvo omladine svih jugoslovenskih naroda i oružano bratstvo sa omladinom Sovjetskog Saveza - zaloga pobede-, -Stvorimo jedinstvenu antifašističku organizaciju-. Kongres je usvojio Organizacionu rezolociju, kojom se osniva Ujedinjeni savez antifašističke omladine Jugoslavije (USAOJ), sa zadatkom da ujedini i organizuje sve snage mlade generacije naše zemlje u službi oslobodilačkog rata i pobede nad fašističkim okupatorom i njegovim sarađnicima. Izabran je Zemaljski odbor od 30 članova i upućen proglas pod naslovom -Omladini svih naroda Jugoslavije-.
⚔️ 27. 12. 1942. Održano savetovanje sa predsednicima seoskih odbora AFŽ-a za opštinu Vrgorac.
⚔️ 29. 12. 1942. Centralni odbor AFŽ-a Jugoslavije uputio svim organizacijama AFŽ-a pismo o akciji na prikupljanju dobrovoljnih priloga u korist NOB-a.
⚔️ 0. 3. 1943. U s. Bruvnu (kod Gračaca), u borbi protiv četničkih jedinica, poginula član SK KPH za Gračac i Okružnog odbora AFŽ-a za Liku Smilja Pokrajac, narodni heroj.
⚔️ 0. 4. 1943. Formiran Inicijativni odbor AFŽ-a za okrug Pokuplje.
⚔️ 0. 4. 1943. Obrazovan odbor AFŽ-a za srez zemunski.
⚔️ 0. 4. 1943. U Zemunu, mesto dotadašnjeg pokrajinskog povereništva, formiran Gradski komitet KPJ; ponovo formiran Mesni komitet SKOJ-a,od 5 članova i prvi Mesni odbor AFŽ-a od 7 članova.
⚔️ 31. 5. 1943. Održana okružna konferencija AFŽ-a na kojoj je izabran Okružni odbor AFŽ-a za istočni Srem.
⚔️ 11. 6. 1943. U Otočcu otpočela Prva zemaljska konferencija delegata AFŽ-a Hrvatske. Dalji rad je nastavljen u s. Prozoru, gde je 13. juna izabran Glavni odbor AFŽ-a.
⚔️ 23. 6. 1943. Oblasni komitet KPJ za Bos. krajinu uputio svim organizacijama direktivno pismo u vezi sa organizacijom žetve. (Da bi se žetva obavila što potpunije i u što kraćem roku, formirane su omladinske radne čete, bataljoni i brigade, angažovani su svi organi vojne i narodne vlasti, organizacije KPJ, SKOJ-a, USAOJ-a, AFŽ-a i pionira i jedinice 2. bosanskog udarnog korpusa NOVJ.
⚔️ 0. 9. 1943. U s. Voćinu (kod Podrav. Slatine) održana Prva oblasna konferencija AFŽ-a za Slavoniju, na kojoj je, u prisustvu 320 delegatkinja iz čitave Slavonije, izabran Oblasni odbor AFŽ-a za Slavoniju.
⚔️ 0. 9. 1943. U s. Maloj Remeti (kod Iriga) održan politički kurs za 15 članica sreskih odbora AFŽ-a iz više srezova Srema.
⚔️ 1. 9. 1943. U Sremu organizacije AFŽ-a otpočele desetodnevno prikupljanje priloga za potrebe NOV i PO. Prikupljena je znatna količina materijalnih i novčanih sredstava.
⚔️ 5. 9. 1943. Otpočeo dvodnevni rad Oblasne konferencije AFŽ-a za Bos. krajinu, na kojoj je izabran Oblasni odbor AFŽ-a.
⚔️ 26. 9. 1943. Izabran Okružni odbor AFŽ-a za Kozaru.
⚔️ 0. 10. 1943. Održana konferencija AFŽ-a za okrug Karlovac.
⚔️ 25. 10. 1943. Član Politbiroa CK KP Makedonije Kuzman Josifovski Pitu uputio MK KPM u Prilepu direktivu o načinu organizovanja obaveštajne službe u pozadini, radu i zadacima NO odbora, NOF-a, AFŽ-a i omladinskih organizacija, koriščenju i rasturanju partijske štampe, čuvanju prikupljene hrane i podeli te hrane žrtvama fašističkog terora itd.
⚔️ 0. 11. 1943. U s. Jamnici (kod Pisarovine). na okružnoj konferenciji AFŽ-a za okrug Pokuplje, izabran Okružni odbor AFŽ-a.
⚔️ 17. 11. 1943. OK KPJ za Kragujevac završio trodnevno savetovanje na kome je pretresao organizaciono pitanje Partije, političko-prosvetni rad, rad Partije na vojnoj liniji, stanje NO odbora, organizacije SKOJ-a i USAOJ-a, rad AFŽ-a, te odredio nove zadatke.
⚔️ 18. 11. 1943. Na o. Braču otpočelo Prvo oblasno savetovanje AFŽ-a za Dalmaciju, čijem je dvodnevnom radu prisustvovalo 114 delegatkinja.
⚔️ 0. 12. 1943. U s. Crkvicama (kod Gacka), na inicijativu Oblasnog komiteta KPJ za Hercegovinu, formiran Oblasni odbor AFŽ-a za Hercegovinu.
⚔️ 0. 12. 1943. Odlukom OK KPJ formiran Inicijativni okružni odbor AFŽ-a za okrug Prozor-Konjic.
⚔️ 5. 12. 1943. U Kolašinu, u prisustvu 400 delegata, otpočeo I kongres AFŽ-a Crne Gore i Boke. Posle dvodnevnog rada doneta je rezolucija u kojoj je istaknuto da je cilj AFŽ-a da organizaciono poveže što veći broj žena, učvrsti jedinstvo među ženama, organizuje sistematsku pomoć jedinicama NOVJ, aktivira žene u izgradnji narodne vlasti i dr. Sa kongresa je upućen proglas ženama Crne Gore i Boke s pozivom da se svim snagama bore protiv nemačkih okupatora i domaćih izdajnika.
⚔️ 0. 1. 1944. Oblasni odbor AFŽ-a za Hercegovinu formirao okružne odbore AFŽ-a za južnu i severnu Hercegovinu.
⚔️ 0. 1. 1944. Izašao prvi broj lista -Vojvođanka u borbi-, organa AFŽ-a za Vojvodinu.
⚔️ 2. 1. 1944. CK KPJ uputio direktivno pismo svim partijskim rukovodstvima: iznosi greške u načinu rada AFŽ-a i postavlja zadatke u vezi sa otklanjanjem tih grešaka i jačanjem AFŽ-a.
⚔️ 2. 2. 1944. Održana okružna konferencija USAOJ-a za istočni Srem. Prisustvovala su 52 delegata iz vojske i pozadine (delegati OK i PK KPJ, ONO odbora, SKOJ-a i AFŽ-a), Posle diskusije o rezultatima rada i o problemima organizacije donete su odgovarajuće rezolucije, poslati su pozdravi Zemaljskom odboru USAOJ-a i izabran je novi Okružni odbor USAOJ-a za istočni Srem.
⚔️ 9. 2. 1944. U Bijeljini, u prisustvu oko 400 delegata, otpočelo I oblasno partijsko savetovanje za istočnu Bosnu. Podneti su referati: o vojno-političkoj situaciji, o organizacionim pitanjima, o zadacima partijske organizacije u vojsci, o NO odborima, SKOJ-u i AFŽ-u. Savetovanje je završeno 2. marta.
⚔️ 15. 2. 1944. Izašao prvi broj lista -Zene kroz borbu-, organa AFŽ-a za istočnu Bosnu.
⚔️ 0. 4. 1944. U Novom Sadu formiran mesni NO odbor, kao i mesni odbori USAOJ-a i AFŽ-a.
⚔️ 0. 5. 1944. U s. Vratima (blizu Rijeke) održana prva okružna konferencija AFŽ-a Hrvatskog primorja, na kojoj je izabran Okružni odbor AFŽ-a.
⚔️ 0. 7. 1944. U Istri izišao prvi broj lista -Istranka- (izdavao ga Oblasni odbor AFŽ-a za Istru).
⚔️ 23. 7. 1944. Na oslobođenoj teritoriji Istre otpočela I oblasna konferencija AFŽ-a za Istru. Konferenciji je prisustvovalo 1500 žena iz čitave Istre, zatim delegati iz Slovenije, Trsta i Hrvatskog primorja, kao i predstavnici Glavnog odbora AFŽ-a za Hrvatsku. Konfenercija je završena 25. jula.
⚔️ 0. 8. 1944. Održana II oblasna konferencija AFŽ-a za Bosansku krajinu. Govoreno je o dotadašnjem radu i smernicama za budući rad.
⚔️ 0. 9. 1944. Na okružnoj konferenciji AFŽ-a za okrug Glamoč-Livno izabran Okružni odbor AFŽ-a.
⚔️ 0. 9. 1944. U s. Pisarovini (kod Karlovca) održana okružna konferencija AFŽ-a za Pokuplje, kojoj je prisustvovalo 1200 žena iz Posavine, Turopolja, Pokuplja i Žumberka. Izabran je Okružni odbor AFŽ-a za Pokuplje.
⚔️ 2. 9. 1944. CK KPJ uputio CK KPH pismo u vezi sa stanjem u partijskoj organizaciji Dalmacije: kaže da su delegati CK KPH izrekli preoštre kritike, uz prejake formulacije i nepravilna uopštavanja, ali i tačna zapažanja nedostataka u radu partijske organizacije Dalmacije; ocenjuje stanje u Dalmaciji i obaveštava da će sekretar Oblasnog komiteta stići u CK KPH radi pretresanja svih ovih slabosti; ističe potrebu da Oblasni komitet učvrsti partijske komitete, podigne nove kadrove, ojača duh partijnosti i discipline i najozbiljnije se pozabavi pravilnim vaspitanjem i uzdizanjem kadrova, radom NO odbora, omladine, AFŽ-a, propagandom i drugim problemima.
⚔️ 3. 9. 1944. U Slav. Požegi otpočela II oblasna konferencija AFŽ-a za Slavoniju. Ona je trajala dva dana i na njoj je izabran Oblasni odbor AFŽ-a za Slavoniju.
⚔️ 10. 9. 1944. U Vlasenici, na okružnoj i gradskoj konferenciji AFŽ-a. izabrani Okružni i Gradski odbor AFŽ-a.
⚔️ 18. 9. 1944. U Strumici, od drugova izašlih iz bugarskog zatvora, formiran SK KPM za Strumicu, sa osnovnim zadatkom: formirati partijske i skojevske organizacije tamo gde su ranije bile razbijene i organizovati odbore AFŽ-a, NOF-a i NO odbore tamo gde još nisu formirani.
⚔️ 21. 9. 1944. U s. Čitluku (kod Sokobanje) održano partijsko savetovanje. Prisustvovali su članovi OK KPJ i OK SKOJ-a za zaječarski okrug i članovi sreskih komiteta KPJ za srezove timočki, zaječarski, boljevački i borski. Doneti su zaključci o tekućim zadacima Partijo i SKOJ-a, o reorganizaciji komiteta, o izboru i organizaciji NO odbora, o radu AFŽ-a, USAOS-a i dr. Izabran je novi OK KPJ za zaječarski okrug i određen je Inicijativni okružni NO odbor.
⚔️ 0. 10. 1944. Održana I konferencija AFŽ-a za okrug Knin.
⚔️ 22. 10. 1944. U s. Rujiški (kod Bos. Novog) održana I konferencija AFŽ-a za srez Bos. Novi.
⚔️ 26. 10. 1944. U Petrovgradu (sada: Zrenjanin) održana I okružna konferencija AFŽ-a za severni Banat: razmotren dotadašnji rad, određeni novi zadaci i izabran nov Okružni odbor AFŽ-a za severni Banat.
⚔️ 29. 10. 1944. Održana III konferencija AFŽ-a za okrug Karlovac.
⚔️ 29. 10. 1944. U okviru III konferencije AFŽ-a za okrug Karlovac otvorena izložba ručnih radova i drugih darova koje su žene Korduna namenile vrhovnom komandantu NOV i POJ Josipu Brozu Titu i prvoborcima ustanka na Kordunu.
⚔️ 0. 11. 1944. Na teritoriji OK KPJ za Banju Luku izabran Okružni odbor AFŽ-a.
⚔️ 0. 11. 1944. Održana okružna konferencija AFŽ-a za okrug Jajce-Travnik.
⚔️ 0. 11. 1944. U Trebinju izašao prvi broj mesečnog lista -Hercegovka-, organa AFŽ-a Hercegovine.
⚔️ 0. 11. 1944. U Šibeniku održana I konferencija AFŽ-a. Izabran je Gradski odbor AFŽ-a.
⚔️ 0. 11. 1944. Izašao prvi broj časopisa -Makedonka-, organa AFŽ-a Makedonije. Časopis je izlazio mesečno.
⚔️ 11. 11. 1944. U Glini otpočeo dvodnevni rad III okružne konferencije AFŽ-a Banije.
⚔️ 0. 12. 1944. U Travniku održana okružna konferencija AFŽ-a za okrug Jajce.
⚔️ 0. 12. 1944. U Travniku održana okružna konferencija AFŽ-a za okrug jajačko-travnički. Analiziran je dotadašnji rad.
⚔️ 0. 12. 1944. Odlukom Pedsedništva ZAVNOH-a obrazovan Zemaljski fiskultumi odbor u Hrvatskoj, u koji su ušli predstavnici NOVJ, USAOH-a, Odeljenja narodne prosvete ZAVNOH-a i AFŽ-a.
⚔️ 0. 12. 1944. U Sinju održana II okružna konferencija AFŽ-a za okrug Sinj.
⚔️ 0. 12. 1944. U Dubrovniku, na okružnoj konferenciji AFŽ-a, izabran Odbor AFŽ-a za okrug Dubrovnik.
⚔️ 2. 12. 1944. U Skoplju održana prva gradska konferencija AFŽ-a.
⚔️ 4. 12. 1944. Održana okružna konferencija AFŽ-a za okrug Split.
⚔️ 7. 12. 1944. Održana prva sreska konferencija AFŽ-a za Rogaticu.
⚔️ 15. 12. 1944. U Skoplju održana prva konferencija AFŽ-a za Makedoniju.
⚔️ 17. 12. 1944. Centralni odbor AFŽ-a Jugoslavije uputio pozdravni telegram I kongresu AFŽ-a Makedonije.
⚔️ 17. 12. 1944. Na okružnoj konferenciji AFŽ-a za okrug Bihać izabran Okružni odbor AFŽ-a.
⚔️ 1. 1. 1945. U Novom Sadu, u prisustvu 650 delegata, otpočela Prva pokrajinska konferencija AFŽ-a Vojvodine. U toku četvorodnevnog rada izabran je Pokrajinski odbor AFŽ-a i postavljeni su zadaci za budući rad.
⚔️ 29. 1. 1945. U Beogradu završen dvodnevni miting žena Srbije na kome je izabran Glavni odbor AFŽ-a Srbije.
⚔️ 0. 2. 1945. U Jajcu izašao prvi broj lista AFŽ-a Bosne i Hercegovine -Nova žena-.
⚔️ 15. 2. 1945. U Birču izašao prvi broj lista AFŽ-a istočne Bosne -Žene kroz borbu-.
⚔️ 25. 4. 1945. U Cetinju počela dvodnevna skupština žena Crne Gore i Boke na kojoj je izabran Glavni odbor AFŽ-a Crne Gore i Boke.
Molimo sačekajte, dokumenti se učitavaju...