Za ovaj pojam je pronađeno 1118 hronoloških zapisa, 715 dokumenata i 155 fotografija.
⚔️ 0. 4. 1941. Generalni sekretar KPJ Josip Broz Tito obavestio Kominternu o odluci CK KPJ da se okupatoru pruži otpor pa ma koliko on bio jak.
⚔️ 15. 4. 1941. Od ujutru do kasnog popodneva nemačka 8. oklopna divizija vodila u Užicu teške borbe protiv delova jugoslovenske vojske i naoružanih građana.
⚔️ 22. 4. 1941. Nemački vojni zapovednik Srbije, vazduhoplovni general Ferster, izdao saopštenje da je preuzeo upravu u Srbiji i da će prema onima koji se njegovim zapovestima ne pokoravaju, vrše sabotažu ili druga krivična dela, postupiti po nemačkom ratnom vojnom zakonu.
⚔️ 27. 4. 1941. Komandant nemačkog 11. armijskog korpusa u Srbiji naredio da se streljaju svi oni kod kojih se nađe oružje i pri tom daju otpor ili beže, a da se izruče ratnim ili prekim sudovima oni koji se predaju.
⚔️ 0. 5. 1941. U Šapcu održan sastanak OK KPJ za Šabac na kome je doneta odluka da se sklanja oružje, formiraju vojne desetine organizuju tečajevi za prvu pomoć i sakuplja sanitetski materijal.
⚔️ 0. 6. 1941. U s. Trnavi (kod Čačka) održana okružna konferencija OK SKOJ-a za Čačak, Analiziran rad skojevske organizacije i postavljeni zadaci u vezi priprema za ustanak.
⚔️ 0. 6. 1941. U Čačku održan sastanak OK KPJ za Čačak. Diskutovano o političkoj situaciji i formiranju Čačanskog NOP odreda.
⚔️ 0. 6. 1941. Održano Okružno partijsko savetovanje za užički okrug na kome je, u prisustvu delegata PK KPJ za Srbiju, odlučeno da se formiraju okružna i sreske sekcije za vojnu pripremu oružanog ustanka, stvaraju magacini za oružje i ratnu opremu i dr.
⚔️ 0. 6. 1941. Po direktivi PK KPJ za Vojvodinu, pri okružnim komitetima KPJ za Srem, severni i južni Banat i severnu, južnu i zapadnu Bačku sa Baranjom formirani okružni štabovi sa zadatkom da rukovode pripremama za ustanak.
⚔️ 0. 6. 1941. U Zemunu održano skojevsko savetovanje, kome su prisustvovali predstavnici CK SKOJ-a, PK SKOJ-a za Srbiju, MK SKOJ-a za Beograd i SK KPJ za Zemun. SKOJ u Zemunu je dobio zadatke u vezi sa pripremama za ustanak.
⚔️ 0. 6. 1941. U Kruševcu održan sastanak OK KPJ za Kruševac na kome je, pored ostalog, odlučeno da se formiraju vojne jedinice - desetine.
⚔️ 0. 6. 1941. Odlukom PK KPJ za Vojvodinu, formiran Štab NOP odreda za Vojvodinu.
⚔️ 0. 6. 1941. U Užicu (sada: Titovo Užice), u prisustvu instruktora PK KPJ za Srbiju Branka Krsmanovića, održan sastanak OK KPJ za Užice na kome je odlučeno da se preduzmu mere za formiranje Užičkog NOP odreda.
⚔️ 7. 6. 1941. Za novog nemačkog vojnog zapovednika u Srbiji postavljen general fon Šreder.
⚔️ 20. 6. 1941. U Petrovgradu (sada: Zrenjanin) održan sastanak Vojnog komiteta PK KPJ za Vojvodinu, sa koga je upućen predlog Sekretarijatu PK da se, zbog otežanih veza, mesto Vojnog komiteta PIv KPJ za Vojvodinu formiraju oblasni vojni komiteti u Sremu, Banatu i Bačkoj. Predlog je prihvaćen i uskoro su formirani oblasni vojni komiteti za Banat, Bačku i Srem, koji su rukovodili svim pripremama za ustanak.
⚔️ 21. 6. 1941. U s. Zlatariću (kod Valjeva) održana Okružna partijska konferencija za okrug vaIjevski na kojoj su, posle analize vojno-političke situacije, doneti zaključci da se ubrzaju pripreme za dizanje ustanka.
⚔️ 22. 6. 1941. Nemački vojni zapovednik Srbije naredio komesarskom ministru unutrašnjih poslova Milanu Aćimoviću da, prema ranijem sporazumu, u toku noći 22/23. juna pohapsi poznate komuniste Beograda, kao i sve učesnike španskog građanskog rata. Skrenuta je naročita pažnja i na gradove: Niš, Kragujevac, Užice, Čačak i rudnike Rtanj, Trepču i Bor.
⚔️ 22. 6. 1941. U Beogradu, u Molerovoj ulici, održana sednica Politbiroa CK KPJ na kojoj su, povodom napada Nemačke na SSSR, razmatrane mere koje Partija mora preduzeti Rešeno je da CK KPJ i ostali centralni i pokrajinski komitet objave proglase sa pozivom na sveopšti narodni ustanak. Sednicom je rukovodio generalni sekretar KPJ Josip Broz Tito.
⚔️ 22. 6. 1941. PK KPJ za Srbiju, na dan napada Nemačke na Sovjetski Savez, doneo odluku i preduzeo mere da se sklanjaju svi članovi Partije i simpatizeri koji su dotada živeli ilegalno ili poluilegalno, a kojima je pretila opasnost da budu pohvatani od Gestapoa. Istog dana u unutrašnjost upućeni kuriri sa porukom PK.
⚔️ 22. 6. 1941. U s. Bratmilovcu (kod Leskovca) održano Okružno partijsko savetovanje na kome su doneti zaključci o pripremama za oružanu borbu protiv okupatora, prikupljanju oružja i uvežbavanju ljudi u rukovanju oružjem, jačanju partijske i skojevske organizacije i radu i borbi Partije i SKOJ-a u uslovima okupacije.
⚔️ 22. 6. 1941. U Zaječaru održana okružna konferencija SKOJ-a. Istog dana, povodom napada Nemačke na SSSR, OK KPJ za Zaječar izdao letak u kome poziva narod Timočke krajine da se pripremi za oružanu borbu.
⚔️ 22. 6. 1941. Nemačke i ustaške vlasti otpočele hapšenje članova Partije i SKOJ-a u srezu i gradu Srem. Mitrovica. Provalom u Srem. Mitrovici, Srem. Karlovcima i Petrovaradinu uhapšen izvestan broj partijaca, skojevaca i rodoljuba, koji su potom streljani.
⚔️ 22. 6. 1941. Kod Prijepolja održano partijsko savetovanje kome su prisustvovali delegati iz svih partijskih organizacija Sandžaka. Savetovanjem je rukovodio sekretar Oblasnog komiteta KPJ za Sandžak Rifat Burdžović Tršo, koji je podneo referat o vojno-političkoj situaciji i zadacima partijskih organizacija. Zaključeno je da se ubrzaju pripreme za oružani ustanak i razvije intenzivniji politički rad i povezivanje s masama.
⚔️ 23. 6. 1941. Kod Petrovgrada (sada: Zrenjanin) održan sastanak PK KPJ za Vojvodinu na kome je odlučeno: da se ubrzaju pripreme za oružani ustanak; da se vojne desetine po selima i gradovima pretvaraju u partizanske desetine i odrede; da se članovi KPJ i SKOJ-a i kompromitovani drugovi uključe u odrede ili da pređu u potpunu ilegalnost; da se mesto Vojnog komiteta pri PK KPJ formira Štab NOP odreda za Vojvodinu, što je uskoro i učinjeno. Data je direktiva za formiranje štabova pri okružnim i sreskim komitetima KPJ, a narodima Vojvodine je upućen proglas s pozivom na borbu. [Po neprijateljskim podacima je sastanak PK održan nekoliko dana posle nemačkog napada na SSSR, a po drugim podacima 22. juna.]
⚔️ 23. 6. 1941. U Beogradu održan sastanak PK KPJ za Srbiju na kome su razrađeni konkretni zadaci oko organizovanja oružane borbe u Srbiji. Članovi PK i instruktori upućeni u razne krajeve Srbije da direktno prenesu odluke PK i na licu mesta preduzmu odgovarajuće mere.
⚔️ 23. 6. 1941. Formiran IV antikomunistički odsek Specijalne policije Uprave grada Beograda.
⚔️ 23. 6. 1941. U Banatu nemačka policija počela da hapsi komuniste i simpatizere KPJ. U Vršcu je uhapšeno 80, u s. Kumanu 48 i u s. Melencima (kod Zrenjanina) 15 ljudi.
⚔️ 25. 6. 1941. Na sastanku OK KPJ za Valjevo doneta odluka o formiranju Valjevskog NOP odreda i određen Štab odreda.
⚔️ 25. 6. 1941. U Kruševcu, u prisustvu člana PK KPJ za Srbiju Mirka Tomića, održan sastanak OK KPJ za Kruševac na kome je odlučeno da se izvrše pripreme za formiranje NOP odreda.
⚔️ 27. 6. 1941. Nemački vojni zapovednik Srbije objavio Obznanu o uvođenju nemačkog kaznenog prava i kaznenih odredaba na okupiranoj srpskoj teritoriji.
⚔️ 27. 6. 1941. U s. Bujačiću (kod Valjeva) formirana Kolubarska četa Valjevskog NOP odreda.
⚔️ 28. 6. 1941. Na Belom bregu (kod Zaječara), u prisustvu delegata PK KPJ za Srbiju, održan sastanak OK KPJ za Zaječar na kome je odlučeno da se na teritoriji Timočke krajine formiraju tri odreda.
⚔️ 29. 6. 1941. U s. Glušcima (kod Šapca) održana Okružna partijska konferencija za šabački okrug na kojoj je odlučeno da se formira četa od 50 ljudi, prikuplja oružje i vrše pripreme za ustanak.
⚔️ 30. 6. 1941. Na sastanku OK KPJ za Kruševac doneta odluka da se formira NOP odred (određen je i njegov štab), još jednom proradi proglas CK KPJ, održe partijski sastanci na čitavoj teritoriji okruga i izvrše detaljne pripreme oružanog ustanka.
⚔️ 0. 7. 1941. U Čačku grupa partizana Čačanskog NOP odreda zapalila senjak u krugu vojne kasarne. Izgorele su ogromne količine sena.
⚔️ 0. 7. 1941. U s. Rošcima i s. Viči (kod Čačka) formirani MNO odbori.
⚔️ 0. 7. 1941. U s. Trnavi (kod Čačka) formiran odbor NO fonda.
⚔️ 0. 7. 1941. PK KPJ za Srbiju izdao proglas u kome poziva narod Srbije na ustanak protiv okupatora.
⚔️ 0. 7. 1941. U s. Kovačici (kod Pančeva) otpočela partijska konferencija za južni Banat. Drugog dana savetovanju prisustvovao i sekretar PK KPJ za Vojvodinu Žarko Zrenjanin Uča. Rešavano o pripremama za ustanak, organizovanju vojnih jedinica, povezivanju sa bivšim podoficirima i prikupljanju podataka o mostovima.
⚔️ 0. 7. 1941. U rejonu Pančeva formiran Južnobanatski NOP odred.
⚔️ 0. 7. 1941. OK KPJ za Niš formirao Sresko partijsko povereništvo za srez aleksinački.
⚔️ 0. 7. 1941. U severnom Banatu formirani Kikindski, Mokrinski, Kumanački, Melenački, Petrovgradsko-stajićevski, Dragutinovački, Karađorđevački i Aleksandrovački NOP odred.
⚔️ 0. 7. 1941. Izvršeno spajanje Kumanačkog i Melenačkog NOP odreda u Kumanačko-melenački NOP odred, a Karađorđevačkog i Aleksandrovačkog NOP odreda u Karađorđevačko-aleksanđrovački NOP odred.
⚔️ 0. 7. 1941. Na sastanku OK KPJ za Leskovac doneta odluka o formiranju Kukavičkog (Leskovačkog) NOP odreda.
⚔️ 0. 7. 1941. PK KPJ za Srbiju dostavio Okružnom komitetu KPJ za Kruševac cirkular o osnovnim zadacima borbe rpotiv okupatora.
⚔️ 0. 7. 1941. SK KPJ za Zemun uputio proglas radnicima, seljacima i građanima Zemuna i okoline da otpočnu borbu protiv okupatora i kvislinga i da ne nasedaju izdajničkoj paroli čekanja [Po drugim podacima je proglas izdat 14. avgusta.].
⚔️ 0. 7. 1941. U rejonu s. Melenaca (kod N. Bečeja) Kumanačko-melenački NOP odred, u oštroj borbi, odbio pokušaj nemačkih poternih jedinica da ga okruže i unište, što je imalo povoljnog uticaja na razgaranje oslobodilačke borbe u Banatu.
⚔️ 0. 7. 1941. U s. Saraorcima i s. Petrijevu (kod Smedereva) formirani MNO odbori.
⚔️ 0. 7. 1941. Po naređenju nemačkog komandanta za Jugoistok pri svakom nemačkom bataljonu u Srbiji formirani poterni odredi od 50-60 vojnika sa ciljem da odmah intervenišu na svaku pojavu partizana.
⚔️ 0. 7. 1941. GŠ NOP odreda Jugoslavije naredio Štabu Valjevskog NOP odreda da stupi u vezu sa četnicima Draže Mihailovića i učini da dođe do sporazuma o saradnji u borbi protiv okupatora. Pokušaji Štaba Valjevskog NOP odreda ostali su bez rezultata.
⚔️ 0. 7. 1941. U Šapcu, od članova SKOJ-a, formirano deset vojnih desetina (grupa) koje su sakupljale oružje i vršile vojnu obuku i kurirsku službu. Pored toga, radilo je nekoliko tečajeva prve pomoći, u kojima je bilo obuhvaćeno oko 60 omladinki i žena.
⚔️ 0. 7. 1941. U Nišu članovi SKOJ-a usred dana polili bojom mapu na kojoj su nemačke okupacione vlasti ucrtavale pravce nastupanja nemačkih trupa u SSSR.
⚔️ 0. 7. 1941. Na mestu -Miri- (kod Leskovca) članovi SKOJ-a zapalili veću kamaru žita pripremljenu za vršaj za potrebe nemačke vojske.
⚔️ 0. 7. 1941. U s. Trnavi (kod Topole) 1. šumadijski NOP odred razoružao žandarme.
⚔️ 0. 7. 1941. U Pančevu, u logoru -Svilara-, nemačka policija ubila člana KPJ Marka Kulića, narodnog heroja.
⚔️ 0. 7. 1941. U s. Srpskoj Crnji i s. Bašaidu (kod Kikinde) delovi Petrovgradsko-stajićevskog NOP odreda zapalili kudeljare.
⚔️ 0. 7. 1941. U selima V. i M. Plani, Draguši, Protezani, D. Rečici, Gojinovcu, Šišmanovcu, Prekadinu, G. i D, Toponici (kod Prokuplja) osnovani odbori NO fonda, koji su kasnije prerasli u MNO odbore.
⚔️ 0. 7. 1941. U selima Vreocima i Šopiću (kod Lazarevca) formirani MNO odbori.
⚔️ 0. 7. 1941. U V. Plani (kod Palanke) formiran ilegalni MNO odbor.
⚔️ 0. 7. 1941. U Kučevu formiran ilegalni NO komitet (NO odbor) [NO odbori nazivani su i NO komitetima.].
⚔️ 1. 7. 1941. Na sastanku SK KPJ za Kosmaj doneta odluka o formiranju Posavsko-kosmajskog NOP odreda i određen Štab odreda.
⚔️ 1. 7. 1941. CK SKOJ-a izdao proglas -Sve za poraz fašističkih razbojnika! Sve za pobedu pravedne stvari Sovjetskog Saveza - za oslobođenje naših naroda!- U proglasu se omladina Jugoslavije poziva na jedinstvo, na otpor okupatoru i na spremnost za opšti narodni ustanak.
⚔️ 3. 7. 1941. U Smederevskoj Palanci, na sastanku OK KPJ za Pomoravlje, u prisustvu delegata PK KPJ Branka Krsmanovića, formiran Štab 2. šumadijskog NOP odreda i određeni rukovodioci četa.
⚔️ 3. 7. 1941. U Ćupriji uhapšena 53 člana Partije i simpatizera NOP-a, koji su kasnije sprove deni u logor na Banjici.
⚔️ 4. 7. 1941. U Beogradu, na sastanku Politbiroa CK KPJ, formiran GŠ NOP odreda za Srbiju. Time je prestao rad dotadašnjeg Vojnog komiteta.
⚔️ 5. 7. 1941. U Beogradu formiran zloglasni logor na Banjici.
⚔️ 5. 7. 1941. U Beogradu, zbog sabotaža, nemačke vlasti streljale 13 funkcionera NOP-a i Jevreja.
⚔️ 7. 7. 1941. Na Kosmaju SK KPJ za Kosmaj formirao Posavsko-kosmajski NOP odred.
⚔️ 7. 7. 1941. U Beloj Crkvi Rađevska partizanska četa Valjevskog NOP odreda, pod rukovodstvom komandira Žikice Jovanovića Spanca, likvidirala kvislinšku žandarmerijsku patrolu koja je pokušala da rasturi narodni zbor. [Taj dan se praznuje kao Dan ustanka naroda Srbije.]
⚔️ 7. 7. 1941. U Užicu (sada: Titovo Užice), u prisustvu instruktora PK KPJ za Srbiju, održan sastanak OK KPJ za Užice na kome je odlučeno da se pristupi formiranju Užičkog NOP odreda -Dimitrije Tucović- i određen Štab odreda.
⚔️ 7. 7. 1941. Južno od Smederevske Palanke OK KPJ za Pomoravlje formirao 2. šumadijski NOP odred.
⚔️ 8. 7. 1941. U Beogradu nemačke vlasti streljale 10 pripadnika NOP-a i 3 Jevrejina zbog pronađenog eksploziva.
⚔️ 9. 7. 1941. U s. Radljevu (kod Uba) delovi Posavsko-kosmajskog NOP odreda napali i razoružali žand. stanicu.
⚔️ 10. 7. 1941. Blizu s. Vinarca (kod Leskovca) održano okružno savetovanje SKOJ-a za okrug leskovački, na kome je odlučeno da se pojača rad na okupljanju omladine i njenoj pripremi za izvođenje akcija i za odlazak u odred.
⚔️ 10. 7. 1941. Bački partizani zapalili žito kod s. Kaća (u novosadskom srezu).
⚔️ 11. 7. 1941. U s. Skeli (kod Obrenovca) delovi Posavsko-kosmajskog NOP odreda napali i razoružali žand. st. i prekinuli tt linije između Obrenovca i Lajkovca.
⚔️ 11. 7. 1941. U šumi kod s. Jautine (blizu Valjeva) delovi Valjevskog NOP odreda razoružali 12 nemačkih vojnika.
⚔️ 12. 7. 1941. U s. Stubline (kod Uba) delovi Kosmajsko-posavskog NOP odreda razoružali žandarmerijsku patrolu.
⚔️ 12. 7. 1941. Na pl. Jelici (na mestu Stjeniku), OK KPJ za Čačak formirao Čačanski NOP odred.
⚔️ 12. 7. 1941. Okružni komitet KPJ za Leskovac izdao proglas: poziva narod na ustanak protiv okupatora i njegovih slugu, a radnike i napredne intelektualce da napuste grad i priključe se Kukavičkom NOP odredu.
⚔️ 12. 7. 1941. U rejonu s. Vladimirovca (kod Alibunara) nadmoćne jedinice iz sastava nemačke 704. i 714. pešadijske divizije okružile i uništile Južnobanatski NOP odred.
⚔️ 12. 7. 1941. OK KPJ za Niš objavio proglas narodu pozivajući ga da se bori protiv okupatora i domaćih izdajnika, da vrši sabotaže i da ne odlazi na rad u Nemačku.
⚔️ 12. 7. 1941. U Valjevu, iz fabrike -Vistad- pod rukovodstvom skojevske organizacije izvučeno 12 sanduka bombi koje su upućene partizanima.
⚔️ 12. 7. 1941. U sastavu 1. šumadijskog NOP odreda formirana je Orašačka, Oplenačka i Kosmajska četa.
⚔️ 12. 7. 1941. CK KPJ objavio proglas u smislu odluka donetih na sednici Politbiroa od 4. jula; svi narodi Jugoslavije se pozivaju da svoju zemlju pretvore u opsednutu tvrđavu za fašističke osvajače, a komunistima se nalaže da bez oklevanja organizuju NOP odrede i stanu na čelo narodnooslobodilačke borbe.
⚔️ 13. 7. 1941. U s. Beocima (kod Raške) održan sastanak članova KPJ, kandidata i simpatizera na kome je odlučeno da se pristupi formiranju Kopaoničkog NOP odreda, povećaju napori na prikupljanju oružja i municije i pojača propaganda u cilju mobilizacije ljudstva za Kopaonički NOP odred.
⚔️ 13. 7. 1941. U s. Dračiću (kod Valjeva) delovi Valjevskog NOP odreda razoružali žandarme.
⚔️ 13. 7. 1941. Drugi šumadijski NOP odred napao na Raču (kod Kragujevca), razoružao žandarme i spalio arhive.
⚔️ 14. 7. 1941. Na r. Kolubari (u blizini Obrenovca), delovi Posavsko-kosmajskog NOP odreda oštetili železnički i drumski most.
⚔️ 14. 7. 1941. Između ž. st. Ripanj i Ralja (kod Beograda) delovi Posavsko-kosmajskog NOP odreda prekinuli tt vezu.
⚔️ 14. 7. 1941. U Aranđelovcu održan prvi sastanak GŠ NOP odreda za Srbiju na kome je doneta odluka da se pristupi izvođenju krupnih akcija i da članovi GŠ odmah krenu u NOP odrede radi učvršćivanja postojećih i stvaranja novih NOP odreda.
⚔️ 14. 7. 1941. Za borbu protiv partizana, završeno formiranje tri -leteće brigade-, svaka jačine 80 nemačkih vojnika i 20-30 žandarma. Štab im se nalazio u Valjevu, a bile su razmeštene na prostoriji Umka, Obrenovac, Valjevo, Mionica i, jedna, u okolini Krupnja.
⚔️ 15. 7. 1941. Na Bubanji (kod Bogatića) OK KPJ za Šabac formirao Mačvanski NOP odred (nazivan i Podrinskim NOP odredom).
⚔️ 15. 7. 1941. Zbog sabotaža oko Obrenovca, nemačke jedinice streljale na kolubarskom mostu kod Obrenovca 10 članova KPJ i simpatizera NOP
⚔️ 15. 7. 1941. OK KPJ za Kragujevac uputio proglas narodu Šumadije da se zbije u jedinstvenu borbu protiv okupatora i domaćih izdajnika.
⚔️ 16. 7. 1941. Delovi Posavsko-kosmajskog NOP odreda napali i razoružali žandarme u s. Stepojevcu (kod Lazarevca) i prekinuli tt veze sa Beogradom.
⚔️ 16. 7. 1941. Grupe ilegalaca zapalile nemačke garaže u Mileševskoj i Grobljanskoj ulici u Beogradu.
⚔️ 16. 7. 1941. Na Gradištu (blizu Rače) nemački vojnici iznenadili i razbili Palanačku i Račansku četu 2. šumadijskog NOP odreda.
⚔️ 17. 7. 1941. U Beogradu nemačke vlasti streljale 16 lica zbog presecanja međugradskog telegrafskog kabla na teritoriji grada Beograda.
⚔️ 18. 7. 1941. U Beogradu, zbog sabotaže, nemačke vlasti streljale 28 članova KPJ i simpatizera NOP-a.
Hronološki zapisi se učitavaju...
📜 Poziv napredne omladine Beograda od maja 1941 god. omladini Beograda da ne odlazi u Nemačku
📜 Izveštaj agencije Rudnik od 16 maja 1941 god. o obrazovanju civilne uprave u Srbiji
📜 Naredba vojnog zapovednika Srbije od 27 maja 1941 god. o zabrani slušanja radio-stanica
📜 Hitlerova direktiva br. 31 od 9 VI 1941 god.
📜 Izveštaj šefa nemačke okupacione uprave u Srbiji od 22 VI 1941 god.
📜 Naređenje dr Turnera M. Aćimoviću od 22 VI 1941 god.
📜 Proglas CK KPJ povodom napada fašističke Nemačke na Sovjetski Savez
📜 Naređenje banske uprave Moravske banovine od 26 VI 1941 god.
📜 Obaveštenje vojnog zapovednika Srbije od 27 juna 1941 god. o kaznenom pravosuđu u Srbiji
📜 Proglas Pokrajinskog komiteta KPJ za Srbiju od jula meseca 1941 god.
📜 Pregled partizanskih dejstava u Srbiji jula 1941. godine
📜 Izveštaj nemačkog vojnog zapovednika na Balkanu od 6 VII 1941 god.
📜 Izveštaj nemačkog vojnog zapovednika na Balkanu od 8 VII 1941 god.
📜 Uredba vojnog zapovednika Srbije od 11 jula 1941 god. o pooštrenju kazni
📜 Proglas CK KPJ narodima Jugoslavije od 12 jula 1941 god.
📜 Saopštenje agencije Rudnik od 5 jula 1941 god. o streljanju 13 lica u Beogradu
📜 Saopštenje agencije Rudnik od 15 jula 1941 god. o streljanju u Obrenovcu
📜 Saopštenje agencije Rudnik od 17 jula 1941 god. o streljanju 16 lica u Beogradu
📜 Naredba vojnog zapovednika Srbije od 17 jula 1941 god. povodom partizanskih akcija u Beogradu
📜 Izveštaj nemačkog vojnog zapovednika na Balkanu od 19 VII 1941 god.
📜 Izveštaj agencije Rudnik od 22 jula 1941 god. o streljanju u Valjevu
📜 Izveštaj agencije Rudnik od 23 jula 1941 god. o streljanju 16 partizana u Smederevskoj Palanci
📜 Naredba vojnog zapovednika Srbije od 24 jula 1941 god. o predaji oružja
📜 Proglas CK KPJ narodima Jugoslavije od 25 jula 1941 god.
📜 Saopštenje agencije Rudnik od 26 jula 1941 god. o streljanju u Zrenjaninu
📜 Saopštenje agencije Rudnik od 18 jula 1941 god. o streljanju 28 lica u Beogradu
📜 Naredba komande Beograda od 28 jula 1941 god. o uvođenju policiskog časa
📜 Saopštenje agencije DNB od 28 jula 1941 god. o streljanju 122 lica u Beogradu
📜 Izveštaj nemačkog vojnog zapovednika na Balkanu od 29 VII 1941 god.
📜 Naređenje nemačkog vojnog zapovednika na Balkanu od 29 VII 1941 god.
📜 Izvod iz izveštaja šefa nemačke policiske službe od 29 VII 1941 god.
📜 Saopštenje agencije DNB od 30 jula 1941 god. o uvođenju kontribucije. kao mere za odmazdu
📜 Izveštaj šefa nemačke okupacione uprave u Srbiji od 31 VII 1941 god.
📜 Saopštenje agencije Rudnik od 31 jula 1941 god. o streljanju na Bagljašu kod Zrenjanina
📜 Proglas beogradske omladine od avgusta 1941 god. srpskoj omladini povodom vešanja na Terazijama
📜 Naređenje komandanta četničkih gorskih štabova od avgusta 1941. za formiranje četničkih jedinica
📜 Pregled partizanskih dejstava u Srbiji avgusta 1941. godine
📜 Izveštaj nemačkog vojnog zapovednika na Balkanu od 1 VIII 1941 god.
📜 Izveštaj nemačkog vojnog zapovednika na Balkanu od 1 VIII 1941 god.
📜 Izveštaj nemačkog vojnog zapovednika na Balkanu od 2 VIII 1941 god.
📜 Izveštaj Obnove od 5 avgusta 1941 god. o paljenju žita u Vojvodini
📜 Izveštaj šefa nemačke okupacione uprave u Srbiji od 6 VIII 1941 god.
📜 Izveštaj nemačkog vojnog zapovednika na Balkanu od 6 VIII 1941 god.
📜 Izveštaj nemačkog vojnog zapovednika na Baikanu od 7 VIII 1941 god.
📜 Izveštaj nemačkog vojnog zapovednika na Balkanu od 8 VIII 1941 god.
📜 Izveštaj nemačkog vojnog zapovednika na Balkanu od 11 VIII1941 god.
Molimo sačekajte, dokumenti se učitavaju...