Biblioteka Znaci

Dokumenti i knjige o drugom svetskom ratu na teritoriji Jugoslavije i povezanim zbivanjima [priredio: Goran Despotović (1957-2022)]            **** 03.03.2024: 7 novih knjiga ****
ustanak

Lovćenski partizanski odred

Za ovaj pojam je pronađeno 79 hronoloških zapisa, 206 dokumenata i 1 fotografija.

Događaji

⚔️ 8. 8. 1941. Na pl. Kameniku (kod Titograda) održano pokrajinsko partijsko savetovanje na kome su formirani Štab NO gerilskih (partizanskih) odreda za Crnu Goru, Boku i Sandžak i štabovi Zetskog, Durmitorskog, Lovćenskog i Komskog NOP odreda. Pored toga, posle kritičke analize. julskih oružanih akcija u kojoj je ukazano na propuste i greške, doneta je rezolucija (koju je kasnije CK KPJ odbacio zbog nepravilnog tretiranja ustanka).

⚔️ 0. 10. 1941. Na području Ljubotinsko-gradanske opštine, po uputstvu Štaba NO gerilskih (partizanskih) odreda Crne Gore, Boke i Sandžaka, formiran bataljon -Bajo Pivljanin- (koji je kasnije nazvan bataljonom -13. jul- Lovćenskog NOP odreda.

⚔️ 18. 10. 1941. U s. Meterizima (kod Rijeke Crnojevića), formiran bataljon -Carev Laz- Lovćenskog NOP odreda.

⚔️ 26. 10. 1941. Štab Lovćenske partizanske brigade izdao naredbu i uputstvo o organizaciji službe veze i obuci starešinskog kadra.

⚔️ 31. 10. 1941. Prema naređenju GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku, Štab Lovćenske partizanske brigade izdao naredbu o svom budućem nazivu: Štab Lovćenskog NOP odreda.

⚔️ 2. 11. 1941. GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku naredio Lovćenskom NOP odredu da najenergičnije pristupi likvidaciji špijuna, petokolonaša i razbijača narodnog jedinstva i povede energičnu borbu protiv okupatora.

⚔️ 11. 11. 1941. GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku, na osnovu odluka Savetovanja u Stolicama, izdao naredbu o reorganizaciji vojnih jedinica, po kojoj se na teritoriji Crne Gore i Boke osnivaju: Lovćenski, Zetski, Durmitorski i Komski NOP odredi. Dotadašnji nazivi brigada ukidaju se. Naredbom je regulisana i unutrašnja struktura štabova.

⚔️ 15. 11. 1941. U s. Gostilju (kod Titograda) održano savetovanje GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku sa komandantima i političkim komesarima NOP odreda, kojom prilikom je izvršena detaljna analiza borbenih dejstava, stanja u odredima i aktivnost odreda na terenu. Na savetovanju je zaključeno: postojeću strukturu partizanskih jedinica uskladiti sa odlukama Savetovanja GŠ NOP odreda Jugoslavije u Stolicama; najoštrije suzbijati i sprečavati pokušaje neprijatelja NOB-a na formiranju posebne vojničke organizacije, nosioci opštenarodnog ustanka mogu biti samo partizani; pružiti mogućnost svim poštenim rodoljubima da učestvuju u NOB-u. Zatim je izneto brojno stanje NOP odreda: Zetski NOP odred - 1.735 partizana, Lovćenski NOP odred - 500, Durmitorski NOP odred - 1.340 i Komski NOP odred - 900 partizana Tada su postavljeni sledeći zadaci: da se partizanske jedinice organizaciono učvrste, oforme i povežu; da se iz partizanskih redova izbace kolebljivi i panikerski elementi; da se organizuje obaveštajna služba, straža po selima, kao i stalno izviđanje neprijatelja; da se pojača politički rad u jedinicama i u narodu i povede oštriji kurs prema petokolonašima i špijunima. U vesi sa odašiljanjem partizana u Srbiju i sa eventualnim operacijama u Sandžaku rešeno je da se utrostruči rušenje puteva koji vode za Sandžak i preduzme stalno izviđanje neprijatelja.

⚔️ 21. 11. 1941. GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku naredio Štabu Lovćenskog NOP odreda da preduzme rušenje komunikacija i tt veza; likvidira špijune i petokolonaše; pojača politički rad na terenu i uspostavi kontakt sa vođom federalista Krstom Popovićem radi zajedničke borbe protiv okupatora.

⚔️ 21. 11. 1941. Štab Lovćenskog NOP odreda naredio svim komandama bataljona i četa da, u vezi sa odlaskom jedinica u Sandžak, preduzmu vojne i političke mere u cilju formiranja novih jedinica, kao i radi osiguranja od iznenadnog neprijateljskog napada.

⚔️ 25. 11. 1941. GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku naredio Štabu Lovćenskog NOP odreda da deo partizana iz Lješanske nahije priključi novoformiranom Lješanskom partizanskom bataljonu.

⚔️ 26. 11. 1941. Štab Lovćenskog NOP odreda naredio svim komandama bataljona i četa da od 29. novembra pojačaju izvođenje akcija na komunikacijama koje vode za Sandžak i, na taj način, olakšaju dejstva Crnogorskom NOP odredu za operacije u Sandžaku.

⚔️ 28. 11. 1941. GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku naredio Lovćenskom NOP odredu da je ukinut princip izbornosti komandnog kadra, imenovao Štab Lješanskog bataljona i postavio neposredne zadatke Lovćenskom NOP odredu.

⚔️ 29. 11. 1941. GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku naredio preformiranje Durmitorskog NOP odreda u Durmitorski i Nikšićki NOP odred a Zetskog NOP odreda u NOP odred -Bijeli Pavle- i Zetski NOP odred. Tako je na teritoriji GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku postojalo šest NOP odreda: Lovćenski, Zetski, Nikšićki, Durmitorski, Komski i -Bijeli Pavle-.

⚔️ 30. 11. 1941. Jedinice Lovćenskog NOP odreda razrušile put i prekinule tt veze između Rijeke Crnojevića i Podgorice.

⚔️ 0. 12. 1941. Na području sreza barskog, odlukom Štaba Lovćenskog NOP odreda, formiran Primorsko-crmnički partizanski bataljon Lovćenskog NOP odreda.

⚔️ 3. 12. 1941. Štab Lovćenskog NOP odreda uputio pismo Krstu Popoviću, jednom od vođa (separatističke) Crnogorske federalističke stranke, kojim ga poziva na zajedničku oslobodilačku borbu protiv okupatora.

⚔️ 4. 12. 1941. Delovi Lovćenskog NOP odreda i Orjenski bataljon NikšiĆKog NOP odreda napali italijansku posadu u s. Dragalju (kod Grahova). U borbi je zarobljeno 50 a poginulo 12 italijanskih vojnika.

⚔️ 9. 12. 1941. GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku dao Lovćenskom NOP odredu uputstvo kako treba narodu objašnjavati neuspeh napada na Pljevlja i naredio mu da izvrši mobilizaciju ljudstva za rušenje komunikacija na svome sektoru.

⚔️ 16. 12. 1941. Na mestu zvanom Grab bataljon -13. juli- Lovćenskog NOP odreda porušio put Cetinje-Budva i pokidao tt veze.

⚔️ 22. 12. 1941. Štab Lovćenskog NOP odreda uputio pismo Štabu Orjenskog bataljona Nikšićkog NOP odreda: javlja da će sprečiti pokušaje okupatora da prodre preko Cuca i da će preduzeti akcije za uništenje petokolonaša na svom području.

⚔️ 0. 1. 1942. Južno od Budve iskrcala se iz podmornice englesko-jugoslovenska misija koju su sačinjavali dva Engleza (major Terens Aterton i podoficir radio-telegrafist) i jedan Jugosloven (avijatičarski poručnik bivše jugoslovenske vojske Nedeljković). Misiju su jedinice Lovćenskog NOP odreda prihvatile i dopratile do GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku, koji se tada nalazio u s. Gostilju (kod Titograda). [Ta misija je 19. marte 1942. stigla u Foču, u VŠ NOP i DV Jugoslavije. Odatle je 15/16. aprila odbegla četnicima Draže Mihailovića, a ovi su je pobili da bi je opljačkali.]

⚔️ 0. 1. 1942. Na području sela Velestova, Markovine, Ubala i Čeva (kod Cetinja), u sastavu Lovćenskog NOP odreda, formirani Čevsko-bjelički bataljon i Cucko-ćeklićka četa.

⚔️ 9. 1. 1942. Štab Lovćenskog NOP odreda izdao naredbu u kojoj su istaknuti najvažniji zadaci u vezi sa daljim učvršćenjem jedinica, odnosom prema stanovništvu, podizanjem budnosti prema pokušajima neprijatelja da se uvuče u partizanske redove radi unutrašnjeg razaranja jedinica, pooštravanjem borbe protiv svih razbijača i neprijatelja NOP-a u pozadini i pravilnijim postupkom sa ratnim plenom.

⚔️ 10. 1. 1942. Delovi bataljona -Carev Laz- Lovćenskog NOP odreda uništili 1 km tt linije na putu Rijeka Crnojevića-Podgorica.

⚔️ 15. 1. 1942. Po naređenju Štaba Lovćenskog NOP odreda, Primorsko-crmnički bataljon reorganizovan u dva bataljona: -Stevan Štiljanović- i -Jovan Tomašević-.

⚔️ 17. 1. 1942. Jače snage iz sastava divizije -Taro-, podržane artiljerijskom vatrom, pokušale da iz Danilovgrada prodru u Nikšić i deblokiraju tamošnji garnizon. Neprijatelja su na položajima kod Žute grede, Obadova brijega i Zagrede dočekale jedinice NOP odreda -Bijeli Pavle-, Nikšićkog i Lovćenskog NOP odreda i, posle jednodnevne jake borbe, primorale da se povuče uz gubitke od oko 300 mrtvih i ranjenih. Zaplenjeno: 3 mitraljeza, 7 p. mitraljeza, 1 laki minobacač sa oko 200 mina, veći broj pušaka, 2 revolvera i oko 10.000 metaka. Istog dana iz Nikšića su italijanske snage vršile napad ka Danilovgradu radi sadejstva sa glavnim snagama, ali su ih delovi Nikšićkog NOP odreda odbacili u grad. U borbi kod Danilovgrada partizani su imali gubitke od 9 mrtvih i 10 ranjenih.

⚔️ 19. 1. 1942. U rejonu s. Resne (kod Cetinja), u sastavu Lovćenskog NOP odreda, formiran Cucko-ćeklićki bataljon.

⚔️ 20. 1. 1942. Održano vojno savetovanje komandanata i političkih komesara jedinica Lovćenskog NOP odreda, na kome je, posle analize vojno-političke situacije i diskusije, zaključeno: treba pojačati akcije protiv okupatora i domaćih izdajnika; zavesti čvršću vojničku disciplinu u jedinicama; organizovati sabirne akcije radi prikupljanja potrebnog inventara za otvaranje bolnice Lovćenskog NOP odreda.

⚔️ 25. 1. 1942. U s. Bati (na putu Cetinje-Grahovo) održano savetovanje komandnog kadra Cucko-ćeklićkog bataljona Lovćenskog NOP odreda: analizirani su rad i stanje u jedinicama i na terenu gde je bataljon dejstvovao; određeni su zadaci u vezi sa političkim radom u jedinicama i na terenu i sa izvođenjem akcija protiv okupatora i domaćih izdajnika.

⚔️ 30. 1. 1942. Jači delovi Lovćenskog NOP odreda i jedan bataljon Zetskog NOP odreda preduzeli akciju čišćenja pete kolone u đonjolješanskoj nahiji. Akcija je delimično uspela.

⚔️ 1. 2. 1942. Jedinice bataljona -13. juli- Lovćenskog NOP odreda zaustavile autobus koji saobraća između Cetinja i Budve i zarobile jednog višeg italijanskog oficira, dva podoficira, tri vojnika i jednog četnika.

⚔️ 2. 2. 1942. NO odbor s. Zagrede (kod Danilovgrada) uputio pismo Štabu Lovćenskog NOP odreda u kome se predlaže: trebalo bi nekoliko grupa partizana uputiti u Hercegovinu, Boku, Albaniju i Sandžak da kupe izvesnu količinu hrane za prehranu siromašnog stanovništva; hrana u žitu i stoci mogla bi se nabaviti i u obliku dobrovoljnih priloga.

⚔️ 4. 2. 1942. Partizani bataljona -Carev Laz- Lovćenskog NOP odreda napali italijanski kamion koji se kretao od Riieke Crnojevića ka Podgorici (sada: Titograd), zarobili 3 italijanska vojnika i zaplenili sav materijal koji je bio u kamionu.

⚔️ 6. 2. 1942. Bataljon italijanskih vojnika iz Budve, uz pođrSku artilieriie sa brda Babac, napao Štab i delove Primorskog bataljona Lovćenskog NOP odreda u s. Kuljačama i manastiru Duljevu (kod Budve). Posle kraće oštre borbe neprijatelj je odbačen.

⚔️ 6. 2. 1942. OK KPJ za Nikšić uputio direktivu Mesnom komitetu KPJ za Herceg-Novi: skreće pažnju na što intenzivnije uzdizanje kadrova i na političko delovanje u narodu; podvlači potrebu za uspostavljanjem što čvršće veze sa drugim delom Boke Kotorske; navodi dužnosti i zadatke koje treba postaviti na zakazanom savetovanju delegata AFŽ-a: odobrava preduzete mere protiv delovanja pete kolone; skreće pažnju na budnost i na proveravanje prijema novih partizana; stavlja primedbu na stvaranje velikog broja vojnih podsektora; traži da se akcije na terenu Boke izvode i koordiniraju sa jedinicama Lovćenskog i Nikšićkog NOP odreda.

⚔️ 7. 2. 1942. Na putu Rijeka Crnojevića - Podgorica (sada: Titograd) grupa boraca iz Lovćenskog NOP odreda napala i zaplenila italijanski kamion sa 800 litara benzina i jedan putnički automobil, te posle evakuacije materijala uništila vozila.

⚔️ 8. 2. 1942. Iz Budve italijanski vojnici jakom artiljerijskom vatrom tukli s. Kuljače i s. Manastir Duljevo, gde su se nalazile jedinice Lovćenskog NOP odreda. Tom prilikom je porušeno i zapaljeno nekoliko kuća i naneta znatna materijalna šteta.

⚔️ 11. 2. 1942. U s. Orahovu (kod Virpazara) delovi Lovćenskog NOP odreda sukobili se s jačom italijanskom patrolom koja je vršila nasilja i pljačkala. U borbi koja je trajala nekoliko časova italijanska patrola je imala 2 mrtva i 4 ranjena vojnika, a partizani nisu imali gubitaka.

⚔️ 12. 2. 1942. U tesnacu Rudini (na ušću Rijeke Crnojevića u Skadarsko jezero) delovi bataljona -Carev Laz- Lovćenskog NOP odreda napali najveći italijanski plovni objekt na Skadarskom jezeru - putnički brod -Skenderbeg-. Posle kraće borbe zarobili su posadu od 15 italijanskih mornara i oslobodili 19 interniraca koje su italijanske vlasti sprovodile iz albanskih zatvora u Cetinje na suđenje. Zaplenili su 7 pušaka, 2 revolvera, 19 pari cipela, 19 kompleta za skijanje i veću količinu raznih životnih namirnica. Brod su zatim potopili.

⚔️ 12. 2. 1942. Jača italijanska kolona iz Virpazara, pod zaštitom jake artiljerijske vatre, prodrla u s. Orahovo, koje je branio bataljon -Jovan Tomašević- Lovćenskog NOP odreda. U oštroj jednodnevnoj borbi neprijatelj je ponovo odbačen u Virpazar, pretrpevši gubitke od oko 20 mrtvih i više ranjenih vojnika Partizani su imali 3 ranjena borca. Za odmazdu, sutradan su italijanski avioni bombardovali s. Gluhi Do, gde je bilo sedište Štaba bataljona -Jovan Tomašević-, i srušili školu, u kojoj se nalazilo omladinsko rukovodstvo. Poginula su 4 i ranjena su 2 omladinca.

⚔️ 13. 2. 1942. U rejonu Pavlove strane (kod Rijeke Crnojevića) došlo do borbe između italijanske jedinice, jačine 50 vojnika, i delova Lovćenskog NOP odreda. Obema stranama je pristiglo pojačanje. Italijanski vojnici su se, uz gubitke od 12 mrtvih i nekoliko ranjenih, povukli u Rijeku Crnojevića.

⚔️ 14. 2. 1942. U s. Orahovcu (u Boki Kotorskoj) Cucko-ćeklićki bataljon Lovćenskog NOP odreda i delovi Orjenskog partizanskog bataljona napali i, posle jednodnevne oštre borbe razoružali italijansku posadu. Gubici neprijatelja: 16 poginulih i ranjenih i 47 zarobljenih. Partizani, koji su imali 3 mrtva i 6 ranjenih boraca, zaplenili su: 60 pušaka, 5 p. mitraljeza, veću količinu municije, 1 revolver, i drugu raznu opremu i namirnice.

⚔️ 17. 2. 1942. Iz Rijeke Crnojevića četa italijanskih vojnika izvršila ispad prema Podgorici (sada: Titograd). Delovi bataljona -Carev Laz- (iz Lovćenskog NOP odreda) uspeli su da neprijatelja odbace u polazni garnizon. Poginuli su jedan italijanski oficir i jedan partizan.

⚔️ 1. 3. 1942. Iz Podgorice (sada: Titograd) dva bataljona italijanskih vojnika pokušala da prodru u Rijeku Crnojevića radi deblokiranja komunikacije koju su zaposele jedinice Lovćenskog NOP odreda. U toku dvodnevnih borbi neprijatelj je ovladao komunikacijom te palio i ubijao u s. Podstrani i s. Kornetu. Neprijatelj je imao oko 60 mrtvih i ranjenih, a jedinice Lovćenskog NOP odreda su imale 5 mrtvih i ranjenih boraca. Zaplenjeno je: 1 mitraljez, 1 p. mitraljez, izvestan broj pušaka, 9 sanduka municije i druge opreme.

⚔️ 3. 3. 1942. Štab Lovćenskog NOP odreda naredio ilegalnoj partizanskoj jedinici u Cetinju da bolje organizuje obaveštajnu službu i da nabavi telefonske uređaje i kancelarijski materijal.

⚔️ 8. 3. 1942. Kod s. Limljana delovi bataljona -Jovan Tomašević- Lovćenskog NOP odreda napali na oko bataljon italijanskih vojnika i četnika, koji su se tek posle petočasovne borbe probili iz Bara u s. Limljane. Istog dana oko 60 italijanskih vojnika iz Virpazara pokušalo je da se probije u s. Limljane, kao pomoć koloni iz Bara, ali su u borbi kod s. Boljevića odbačeni u Virpazar. U tim borbama neprijatelj je imao 12 mrtvih i više ranjenih, dok su partizani imali 2 ranjena borca. Sutradan se neprijatelj, uz podršku artiljerije i minobacačke vatre, probio u Virpazar.

⚔️ 16. 3. 1942. Italijanske snage i četnici iz Virpazara, pod zaštitom artiljerijske vatre, napale jedinice Lovćenskog NOP odreda u G. Crmnici, jednom kolonom prema s. Sotonićima, a drugom u pravcu s. Dupila. U oštrim borbama u rejonu s. Sotonića i rejonu Sokola, na pravcu s. Dupila, bataljoni -Jovan Tomašević- i -Stevan Štiljanović- Lovćenskog NOP odreda odbacili su neprijatelja, nanevši mu znatne gubitke (a sami su imali 5 mrtvih i ranjenih boraca) i zaplenivši 1 p. mitraljez, veći broj pušaka, 2 revolvera, 100 komada bombi i veću količinu municije i druge opreme.

⚔️ 20. 3. 1942. Jače četničke snage pod komandom Pavla Đurišića, iz više pravaca, napale jedinice Kemskog i delove Lovćenskog NOP odreda u rejonu sela: Poljane, Žirci, Bistrica i Crkvine (kod Kolašina) i nanele im osetne gubitke. Pored ostalih, poginuli su sekretar PK SKOJ-a i član PK KPJ i GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku Budo Tomović i član GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku Bajo Sekulić, narodni heroji.

⚔️ 26. 3. 1942. Otpočeo prodor italijansko-četničkih snaga od Cetinja preko pl. Simunje i Crnog vrha ka s. Ćevu. U oštrim borbama na pl. Simunji jedinice Lovćenskog NOP odreda su zadržale i odbile neprijatelja, nanevši mu gubitke od oko 15 mrtvih i ranjenih (a same su imale 3 ranjena borca).

⚔️ 4. 5. 1942. Oko 1000 italijanskih vojnika, u sadejstvu s četnicima, preduzelo jake napade na položaje Lovćenskog NOP odreda i 2. nikšićkog udarnog bataljona Nikšićkog NOP odreda na s. Meoce - s. Ubli (kod Ceva). Posle oštre borbe neprijatelj je prinudio partizanske snage da se povuku na liniju Ligunar - G. Brestice - Rokoči (kod Grahova). Gubici neprijatelja nisu poznati, dok su partizani imali 7 mrtvih i 17 ranjenih boraca. Borbe su nastavljene 6. maja.

⚔️ 10. 5. 1942. U s. Osječenici (kod Nikšića) održano Prvo vojno-političko savetovanje delegata Lovćenskog NOP odreda i Orjenskog bataljona Nikšićkog NOP odreda i predstavnika Grahova, Banjana i Vučjeg Dola. Tom prilikom je zaključeno: da se ne napušta front na liniji Pandurica - Goštac - V. Nenada - pl. Draškovica - Vardar

⚔️ 12. 5. 1942. Održano vojno-političko savetovanje starešinskog kadra Lovćenskog NOP odreda: doneto je više odluka u vezi sa sređivanjem i učvršćenjem jedinica, pojačanjem borbe protiv okupatora i kvislinga, obezbeđenjem pozadine od razornog rada četnika i boljom organizacijom ishrane ljudstva; precizirani su zadaci u pogledu evakuacije bolnica i magacina u pravcu Banjana i, dalje, u Pivu.

⚔️ 12. 5. 1942. Samostalna četa Lovćenskog NOP odreda vodila oštre dvodnevne borbe protiv italijanskih vojnika u rejonu Graca (kod Nikšića), Neprijatelj je imao preko 100 mrtvih i ranjenih, dok su partizani imali 5 poginulih i 12 ranjenih. Za postignut uspeh ta četa je pohvaljena od strane delegata VŠ NOV i DO Jugoslavije.

⚔️ 25. 5. 1942. GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku izdao naređenje Štabu Lovćenskog NOP odreda da organizuje ubacivanje udarnih partizanskih grupa u pozadinu neprijatelja (jednu pravcem Sozina-Paštrovićka gora, drugu pravcem s. G. Ceklin - s. Ljubotinj i treću pravcem s. Štitari - s. Mikulići) sa zadatkom: povezivati se s tamošnjim grupama i izvoditi akcije na okupatorske kolone, uništavati saobraćaj, likvidirati četničke štabove, politički raditi na terenu, i organizovati obaveštajnu službu. Pored toga, on mu ukazuje i na nepravilnosti u reorganizaciji jedinica.

⚔️ 6. 6. 1942. Drugi udarni bataljon Nikšićkog NOP odreda, s delovima Lovćenskog NOP odreda, izvršio snažan napad na jače četničke snage na položajima Stog-Litija (kod Nikšića), te ih, u višečasovnoj borbi, razbio i primorao da u neredu odstupaju pravcem s. Presjeka - s. G. Polje. Neprijatelj je imao veći broj gubitaka, dok su partizani imali 4 poginula i 1 ranjenog. Zaplenjeno je: 1 mitraljez, nekoliko p. mitraljeza, 1 minobacač i komora (municija i hrana).

⚔️ 17. 6. 1942. U s. Ljubini (na pl. Zelengori), po odluci vrhovnog komandanta NOP i DV Jugoslavije Josipa Broza Tita, formirana 4. proleterska (crnogorska) NOU brigada, sastava: pet bataljona (od dva bataljona Lovćenskog i od po jednog bataljona Zetskog, Komskog i Durmitorskog NOP odreda).

⚔️ 0. 4. 1943. Po naređenju GŠ NOV i PO za Crnu Goru i Boku ponovo formirani Zetski, Nikšićki, Lovćenski i Sandžački NOP odred.

⚔️ 0. 4. 1943. GŠ NOV i PO za Crnu Goru i Boku naredio NOP odredima da upute ljudstvo za popunu 4. proleterske i 5. crnogorske NOU brigade, i to da Lovćenski i Piperski NOP odred upute po 200 boraca, Nikšićki i Bjelopavlićki - celokupno ljudstvo, a Kučki NOP odred - trećinu ljudstva.

⚔️ 0. 8. 1943. Po naređenju GŠ NOV i PO za Crnu Goru i Boku obnovljeni Nikšićki, Lovćenski i Zetski NOP odred i formiran Vasojevićki udarni partizanski bataljon.

⚔️ 13. 9. 1943. Na putu Nikšić - s. Trubjela Nikšićki NOP odred razoružao jedan italijanski bataljon a jedan bataljon Lovćenskog NOP odreda razoružao delove italijanskih snaga na Ćevu, te su zaplenili 10 minobacača, 47 mitraljeza i p. mitraljeza, 700 pušaka i oko 200.000 metaka.

⚔️ 0. 10. 1943. GŠ NOV i PO za Crnu Goru i Boku uputio 300 boraca Lovćenskog NOP odreda u sastav 4. proleterske NOU brigade, a jedan bataljon Zetskog NOP odreda u 5. crnogorsku udarnu brigadu 3. udarne divizije NOVJ.

⚔️ 2. 1. 1944. Prvi bataljon Lovćenskog NOP odreda, u sadejstvu sa jedinicama Udarne grupe bataljona 3. udarne divizije NOVJ (1. i 2. bataljon 4. proleterske NOU brigade i jedan bataljon 5. crnogorske NOU brigade), napali nemačke vojnike i četnike na širem području Rijeke Crnojevića. Neprijatelj je imao oko 60 poginulih i približno toliko ranjenih, dok su 4 četnika zarobljena. Udarna grupa je imala 1 mrtvog i dva ranjena borca.

⚔️ 5. 1. 1944. Glavni štab NOV i PO za Crnu Goru i Boku naredio Štabu Lovćenskog NOP odreda da pojača politički rad na svom području i na taj način stvori uslove za uspešniju mobilizaciju boraca.

⚔️ 18. 1. 1944. Na području sela: Orašje, Sladojevo Kopito, Begovine, Klikovače. Novo Selo (kod Danilovgrada i Spuža) 4. bataljon 5. crnogorske udarne brigade, delovi 2. bataljona 4. proleterske (crnogorske) brigade 3. udarne divizije NOVJ i 1. bataljon Lovćenskog NOP odreda razbili četnike, uz sopstvene gubitke od jednog mrtvog i dva lakše ranjena borca.

⚔️ 19. 1. 1944. Delovi Lovćenskog NOP odreda napali nemačke vojnike u s. Ulićima (kod Cetinja). Neprijatelj je imao 1 poginulog i 3 ranjena vojnika.

⚔️ 19. 1. 1944. U s. Rvašima (kod Rijeke Crnojevića) delovi Lovćenskog NOP odreda zapalili nemački magacin.

⚔️ 0. 2. 1944. U duhu odluke VŠ NOV i POJ Štab 2. udarnog korpusa NOVJ formirao Primorsku operativnu grupu. U njen sastav su ušli: 2. dalmatinska udarna i 6. crnogorska udarna brigada, partizanski Bokeljski k bataljon, Lovćenski i Nikšićki NOP odred.

⚔️ 3. 3. 1944. Druga dalmatinska udarna brigada Primorske operativne grupe 2. udarnog korpusa NOVJ, zajedno s delovima Lovćenskog i Zetskog NOP odreda i 1. bokeljskim bataljonom, napala, i razbila četničke snage (oko 4.600 vojnika) na prostoru Čevo, s. Ubla, s. Bate, oslobodivši Cevo i predeo severno od Cetinja. Tom prilikom je poginulo 110, ranjeno oko 130 i zarobljeno 85 četnika, a zaplenjeno 80 pušaka, 3 p. mitraljeza, 1 mitraljez i druga oprema. Gubici brigade i odreda bili su 3 mrtva i 7 ranjenih boraca.

⚔️ 7. 3. 1944. Na komunikaciji Rijeka Crnojevića - Podgorica (sada: Titograd) Lovćenski NOP odred napao četnike. Borba je trajala tri dana. Četnici su pretrpeli velike gubitke. Odred je imao 2 mrtva i 2 ranjena borca.

⚔️ 20. 3. 1944. Odlukom Štaba 2. udarnog korpusa NOVJ formiran Dopunski bataljon, sastavljen od ljudstva iz rasformiranog kolašinskog i Durmitorskog NOP odreda i iz Lovćenskog, Nikšićkog, Zetskog i Komskog NOP odreda.

⚔️ 28. 3. 1944. Otpočele dvodnevne borbe jedinica 6. crnogorske udarne brigade Primorske operativne grupe 2. udarnog korpusa NOVJ i delova Lovćenskog i Zetskog NOP odreda protiv jakih snaga nemačke 181. pešadijske divizije (oko 2.000 vojnika) i četnika koje su napale od Danilovgrada ka Nikšiću. Neprijatelj je, uz gubitke od 21 mrtvog i više ranjenih, ovladao komunikacijom Danilovgrad-Nikšić i duž nje uspostavio obezbeđenja u selima: Stubici, Bogetićima, Cerovu, Drenovštici, Bogmilovićima, Ržištu i Zagarču.

⚔️ 28. 3. 1944. Na prostoriji sela: Parci-Gradac-Draževina-Beri (na komunikaciji Titograd-Cetinje) delovi 2. dalmatinske udarne i 6. crnogorske udarne brigade Primorske operativne grupe 2. udarnog korpusa NOVJ, s delovima Lovćenskog NOP odreda napali i razbili četničke i nemačke snage (oko 1000 vojnika) i odbacili ih u Podgoricu (sada: Titograd). Poginulo 26 neprijateljskih vojnika i oficira, a zarobljeno 100 četnika. Gubici jedinica NOV i POJ: 1 mrtav i 10 ranjenih boraca.

⚔️ 3. 5. 1944. Tri bataljona 6. crnogorske udarne brigade, jedan bataljon 2. dalmatinske udarne brigade i jedan bataljon Lovćenskog NOP odreda Primorske operativne grupe izvršili napad na Čevo i s. Markovinu (blizu Danilovgrada), u kojima su se nalazili delovi 363. puka nemačke 181. pešadijske divizije i nemačkog 222. fizilirskog bataljona i četnici. I pored uzastopnih juriša tokom dana i sutradan uporišta nisu likvidirana, a neprijatelju su pristigla pojačanja iz Danilovgrada i Cetinja. Gubici neprijatelja: poginulo je oko 60 nemačkih vojnika i oko 70 četnika, ranjeno oko 100 nemačkih vojnika i četnika i zarobljeno 13 četnika. Gubici 6. i 2. brigade: 5 mrtvih i 16 ranjenih boraca.

⚔️ 6. 7. 1944. U s. G. Trepči (kod Nikšića) formiran Izviđački bataljon 2. udarnog korpusa NOVJ, uglavnom od ljudstva Lovćenskog NOP odreda.

⚔️ 18. 9. 1944. U s. Buronjima (blizu Titograda), po naređenju Štaba 2. udarnog korpusa NOVJ od 15. septembra, od Izviđačkog bataljona 2. udarnog korpusa, bataljona Nikšićkog NOP odreda i dva bataljona Lovćenskog NOP odreda formirana 10. crnogorska udarna brigada. Ona je ušla u sastav Primorske operativne grupe 2. udarnog korpusa NOVJ.

⚔️ 2. 10. 1944. U s. Progonovićima i s. Čepićima (kod Cetinja) 1. bataljon 6. crnogorske udarne brigade Primorske operativne grupe 2. udarnog korpusa NOVJ, uz sadejstvo delova Lovćenskog NOP odreda, razbio četnike i odbacio ih prema Kokotima.

⚔️ 12. 10. 1944. Na pravcu Bar-Virpazar 1. bataljon 6. crnogorske udarne brigade Primorske operativne grupe 2. udarnog korpusa NOVJ i delovi Lovćenskog NOP odreda napali nemačko-četničke položaje na pl. Sutormanu. Neprijatelj je pružao jak otpor, ali je bataljon 6. brigade, posle višečasovne borbe, uspeo da ga razbije i da oslobodi Sutorman i s. Tuđemili, prinudivši neprijatelja da napusti i Virpazar. U ovim borbama neprijatelj je imao 16 mrtvih i više ranjenih vojnika. Zaplenjeno: 3 minobacača sa 90 granata, 1 mitraljez, 3 p. mitraljeza, 17 pušaka, 82 ručne bombe, oko 2000 metaka i druga ratna oprema. Bataljon i delovi Lovćenskog NOP odreda imali su 2 mrtva i 6 ranjenih boraca.

⚔️ 18. 12. 1944. Jedinice 1. bokeljske brigade Primorske operativne grupe 2. udarnog korpusa NOVJ, delovi 9, crnogorske udarne brigade 3. udarne divizije NOVJ i jedinice Lovćenskog i Zetskog NOP odreda, posle duže borbe, oslobodili do temelja porušenu Podgoricu (sada: Titograd), koju su branili zaštitni delovi nemačke 181. pešadijske divizije. U unutrašnjosti grada najjače su tačke neprijateljskog otpora bile električna centrala, gimnazija i Vezirov most, koji su nemački vojnici porušili pri povlačenju u pravcu s. Bioča. Gubici neprijatelja: 30 poginulih, veći broj ranjenih i preko 70 zarobljenih. Zaplenjeno je nešto oružja i municije, 15 automobila i veća količina hrane, a uništen je veći broj kamiona.

Dokumenti

📜 Naređenje štaba Lovćenske NOP brigade od 19 oktobra 1941 god. za postupak po najnovnjim uputstvima štaba NOP odreda za Crnu Goru, Boku i Sandžak

📜 Naredba štaba Lovćenske NOP brigade od 26 oktobra 1941 god. o organizacijn službe veze i obuci starješinskog kadra

📜 Izvještaj štaba Lovćenske NOP brigade od 27 oktobra 1941 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o političkoj situaciji na području brigade

📜 Naređenje štaba Lovćenske NOP brigade od 27 oktobra 1941 god. za izviđanje položaja italijanske posade na Ivanovim Koritima

📜 Prijedlog štaba bataljona Bajo Pivljanin od 30 oktobra 1941 god. štabu Lovćenske NOP brigade za reorganizaciju bataljona

📜 Naredba štaba Lovćenskog NOP odreda od 31 oktobra 1941 godine

📜 Izvještaj Štaba Lovćenskog NOP odreda od 31. oktobra 1941. Glavnom štabu NOP odreda Crne Gore i Boke o raspoloženju naroda za jačanje narodnooslobodilačke borbe

📜 Izvještaj štaba Katunskog NOP bataljona od novembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o vojno-političkoj situaciji u Katunskoj Nahiji

📜 Odluka štaba Lovćenskog NOP odreda od 1 novembra 1941 god. o formiranju samostalne čete u Crmnici

📜 Naređenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 2 novembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda za energičnu borbu protiv narodnih izdajnika i stalno izvođenje akcija protiv okupatora

📜 Naredba Štaba Lovćenskog NOP odreda od 5. novembra 1941. za proslavu 24-te godišnjice oktobarske revolucije u jedinicama Odreda

📜 Naređenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 11 novembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda

📜 Naređenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 13 novembra 1941 god. o pokretu Lovćenskog bataljona za Sandžak

📜 Pismo štaba Lovćenskog NOP odreda od 15 novembra 1941 god. štabu bataljona Bajo Pivljanin

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 20 novembra 1941 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o polasku Lovćenskog bataljona za Sandžak

📜 Naređenje Glavnog Štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 20 novembra 1941 god. Štabu Lovćenskog NOP odreda

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 21 novembra 1941 god. za preduzimanje vojnih i političkih mjera u vezi odlaska jedinica za Sandžak

📜 Pismo Štaba Lovćenskog NOP odreda od 21. novembra 1941. narodu sela Oraha kojim se izražava zahvalnost za ukazano gostoprimstvo i pomoć partizanima

📜 Naređenje Glavnog štaba NOP odreda Crne Gore od 24. novembra 1941. Štabu Katunskog bataljona Lovćenskog NOP odreda da pomogne Orjenskom i Grahovskom bataljonu u izvođenju akcija

📜 N:ređenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 25 novembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda za priključenje gornjolješanskih partizana Lješanskom bataljonu

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 26 novembra 1941 god. za pojačano izvođenje akcija na komunikacijama

📜 Odgovor štaba Lovćenskog NOP odreda od 26 novembra 1941 god. seljacima sela Oraha

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 27 novembra 1941 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o stanju na području odreda

📜 Naređenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 28 novembra 1941 god. o ukidanju principa izbornosti komandnog kadra, imenovanju štaba Lješanskog bataljona i neposrednim zadacima Lovćenskog odreda

📜 Izvještaj Štaba Lovćenskog NOP odreda od 29. nove.mbra 1941. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o formiranju dva bataljona i raspoloženju naroda u lješanskoj nahiji

📜 Pismo Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 30 novembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda u vezi formiranja Lješanskog bataljona

📜 Pismo štaba Orjenskog bataljona Nikšićkog NOP odreda od 30 novembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o potrebi sadejstva na terenu Krivošija

📜 Izvještaj štaba bataljona Bajo Pivljanin od decembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda

📜 Izvještaj Štaba Primorsko-crmničkog bataljona od kraja decembra 1941. Štabu Lovćenskog NOP odreda o formiranju i komandnom sastavu Bataljona

📜 Spisak boraca i rukovodilaca Lovćenskog bataljona Crnogorskog NOP odreda poginulih na Pljevljima 1 decembra 1941 godine

📜 Pismo štaba Lovćenskog NOP odreda od 3 decembra 1941 god. Krstu Popoviću

📜 Pismo štaba Lovćenskog NOP odreda od 3 decembra 1941 god. Milovanu Vujoviću

📜 Obavještenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 9 decembra 1941 god. o borbi na Pljevljima i određivanje zadataka Lovćenskom odredu u vezi nastale vojno-političke situacije u Srbiji i Crnoj Gori

📜 Izvještaj štaba bataljona Carev Laz od 9 decembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o stanju bataljona i spremnosti naroda za borbu

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 12 decembra 1941 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku

📜 Obavještenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 12 decembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o rezultatima borbi na sektoru Grahovo - Crkvice i naređenje za vršenje diverzija i pojačanje budnosti prema neprijatelju

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 14 decembra 1941 godine

📜 Objašnjenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 16 decembra 1941 god. o tome koga treba smatrati petokolonašem

📜 Pismo političkog komesara Lovćenskog NOP odreda od 17 decembra 1941 god. delegatu Vrhovnog štaba NOP odreda Jugoslavije pri Glavnom štabu za Crnu Boru i Boku

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 17 decembra 1941 god. Glavnom Štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku

📜 Obavještenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 18 decembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o našim i neprijateljskim gubicima u borbi na Pljevljima i najvažnijim vojno-političkim zadacima odreda

📜 Iz zapisnika sa sastanka biroa ćelije bataljona Carev Laz Lovćenskog NOP odreda od 19 decembra 1941 godine

📜 Pismo štaba Lovćenskog NOP odreda od 22 decembra 1941 god. štabu Orjenskog bataljona Nikšićkog NOP odreda povodom traženja pomoći i sadejstva protiv Italijana

📜 Izvještaj štaba bataljona Carev Laz od 22 decembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o neprijateljskim snagama i dotadašnjim ljudskim i materijalnim žrtvama na području bataljona

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 23 decembra 1941 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o vojno-političkom stanju i izvedenim akcijama na teritoriji odreda

📜 Pismo Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 26 decembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NON odreda od 27 decembra 1941 god. štabu bataljona Carev Laz za sprečavanje liferovanja namirnica okupatoru

📜 Izvještaj štaba bataljona Bajo Pivljanin od 27 decembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda

📜 Izvještaj štaba Katunskog bataljona od 27 decembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o borbama protiv Italijana u reonu sela Trešnjeva

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 31 dece.mbra 1941 god. štabu Katunskog bataljona za pojačanje borbe protiv okupatora i domaćih izdajnika

📜 Izvještaj štaba bataljona Jovan Tomašević od januara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o organizacionim izmjenama na području Crmničko-primorskog bataljona

📜 Izvještaj štaba Čevsko-bjeličkog bataljona od januara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o borbi jedinica odreda Bijeli Pavle kod Žute Grede

📜 Pismo Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 4. januara 1942. Štabu Lovćenskog NOP odreda o postavljanju komandnog kadra u štabu i jedinicama Odreda

📜 Naređenje Štaba Lovćenskog NOP odreda od 8. januara 1942. Štabu Gornjolješanskog bataljona za uništavanje telegrafsko-telefonskih veza na liniji Cetinje - Podgorica

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 9 januara 1942 god. za otklanjanje političkih i vojničkih slabosti i nedostataka u jednnicama odreda

📜 Naređenje Štaba Lovćenskog NOP odreda od 10. januara 1942. partizanskoj četi u selu Orasi da pojača budnost prema okupatorskom garnizonu u Cetinju

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 12 januara 1942 god. o imenovanju štaba bataljona 13 Juli i pripremama za vojno savjetovanje

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 13 januara 1942 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o političkim prilikama u Katunskoj Nahnji, formiranju Primorskog i Čevsko-bjeličkog bataljona i izvedenim akcijama na području odreda

📜 Izvještaj štaba Čevsko-bjeličkog bataljona od 13 januara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o brojnom stanju novoformiranih jedinica na području bataljona

📜 Izvještaj štaba Primorskog bataljona Stevan Štiljanović od 15 januara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o ukazanoj pomoći popaljenim selima

📜 Naređenje Štaba Lovćenskog NOP odreda od 15. januara 1942. Štabu Čevsko-bjelnčkog bataljona za formiranje čete koja će biti spremna za pzvršenje posebnih zadataka

📜 Pismo štaba Lovćenskog NOP odreda od 16 januara 1942 god. zamjeniku komandanta odreda u vezi odlaganja akcije na komunikaciji Cetinje - Rijeka Crnojevića do izvršenja evakuacije okolnih sela

📜 Naređenje Štaba Lovćenskog NOP odreda od 16. januara 1942. Štabu bataljona Carev Laz za evakuaciju stanovništva sela Rvaša i Drušića

📜 Izvještaj štaba Čevsko-bjeličkog bataljona od 17 januara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o koncentraciji Italijana u Danilovom Gradu i preduzetim mjerama bataljona

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 18 januara 1942 god. Štabu bataljona Carev Laz za akciju kod Rvaša i borbu protiv pete kolone u Lješanskoj Nahiš

📜 Izvještaj zamjenika političkog komesara Lovćenskog NOP odreda od 19 januara 1942 god. o formiranju Cucko-ćeklićkog bataljona

📜 Zapisnik sa savjetovanja štaba Lovćenskog NOP odreda sa komandantima i politkomesarima bataljona od 20 januara 1942 godine

📜 Pozdrav Vrhovnom štabu NOP i DV Jugoslavije sa savjetovanja štaba Lovćenskog NOP odreda i komandanata i političkih komesara bataljona održanog 20 januara 1942 godine

📜 Pozdrav Pokrajinskom komitetu KPJ za Crnu Goru, Boku i Sandžak sa savjetovanja komandanata i političkih komesara bataljona i članova štaba Lovćenskog odreda od 20 januara 1942 godine

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 1 januara 1942 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o vojno-političkom stanju na području odreda

📜 Izvještaj štaba bataljona 13 Juli od 5 januara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o iznenadnom ispadu italijanske vojske iz Cetinja i izvlačenju jedinica bataljona na prostoriju Ljubotinja

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 22 januara 1942 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o izvršenim pripremama za borbu na putu Cetinje - Podgorica i rezultatu borbe na Zagredi

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 22 januara 1942 god. štabu bataljona Carev Laz za oslobođenje interniraca

📜 Obavještenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 23 januara 1942 god. štabu Lovćenskog odreda o vojno-političkoj situaciji u Crnoj Gori

📜 Izvještaj Cucko-ćeklićkog bataljona od 26 januara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o zaključcima sa savjetovanja štaba bataljona sa komandirima i politkomesarima četa

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od februara 1942 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o potapanju broda Skender beg i borbama u Pavlovoj Strani

📜 Naređenje Štaba Lovćenskog NOP odreda od februara 1942. Štabu Cucko-ćeklićkog bataljona za raspodjelu oružja i druge ratne spreme zaplijenjenih u Gornjem Orahovcu

📜 Izvještaj političkog komesara Gornjolješanskog bataljona od februara 1942. političkom komesaru Lovćenskog NOP odreda o stanju u Bataljonu

📜 Pismo Štaba Lovćenskog NOP odreda od kraja februara 1942. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o razmjeni zarobljenika

📜 Pismo Štaba Lovćenskog NOP odreda od kraja februara 1942. Komandi italijanskih okupacionih trupa u Cetinju o razmjeni zarobljenika

📜 Pismo Štaba Orjenskog bataljona Nikšićkog NOP odreda od 1. februara 1942. Štabu Lovćenskog NOP odreda o potrebi organizovanije saradnje na području Boke kotorske

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 2 februara 1942 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o brojnom stanju bataljona, izvedenim akcijama i političkoj situaciji na području odreda

📜 Pismo narodnooslobodilačkog odbora sela Zagrede od 2 februarl 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o potrebi preduzimanja mjera za ishranu siromašnog stanovništva

📜 Izvještaj Štaba Cucko-ćeklićkog bataljona od 2. februara 1942. Štabu Lovćenskog NOP odreda o vojno-političkoj situaciji na terenu i brojnom stanju Bataljona 

📜 Naređenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 5 februara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda za rušenje puta Cetinje - Podgorica i upućivanje zarobljenih italijanskih oficira Glavnom štabu

📜 Izvještaj štaba Primorskog bataljona od 8 februara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o ispadima italijanskog bataljona i sukobu sa njegovom prethodnicom kod manastira Duljeva

📜 Izvještaj štaba Cucko-ćeklićkog bataljona od 9 februara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o zaključcima donijetim na savjetovanju sa komandama četa

📜 Pismo štaba Lovćenskog NOP odreda od 10 februara 1942 god. štabu Orjenskog bataljona po pitanju izvođenja akcija na sektoru Boke

📜 Naređenje Štaba Lovćenskog NOP odreda od 12. februara 1942. Štabu Cucku-ćeklićkog bataljona za pripremu i izvođenje akcija na području Boke kotorske

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 1 februara 1942 god. štabu bataljona 13 Juli za dotur municije i otmicu interniraca

📜 Izvještaj Komande 2. čete bataljona 13 juli od 13. februara 1942. Štabu Lovćenskog NOP odreda o sukobu sa Italijanima kod Dobrske Ploče i evakuaciji Donjih Ulića

📜 Izvještaj zamjenika komandanta Lovćenskog NOP odreda od 14 februara 1942 god. o bombardovanju sjedišta štaba bataljona Jovan Tomašević i borbama kod Orahova, Dupila i Komarna

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 14 februara 1942 god. Bokovsko-kosijerskoj četi za obezbjeđenje položaja Dobrska Ploča-ćukovac

📜 Izvještaj Štaba bataljona Carev Laz od 14. februara 1942. Štabu Lovćenskog NOP odreda o sukobu sa Italijanima nedaleko od Rijeke Crnojevića

📜 Naređenje Štaba Lovćenskog NOP odreda od 14. februara 1942. Štabu bataljona Carev Laz da se obezbijedi zaplijenjeni materijal sa broda Skender Beg i od eventualnog upada okupatora na oslobođenu teritoriju

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 15 februara 1942 god. štabu Cucko-ćeklićkog bataljona za upućivanje jedne čete za borbu protiv četnika u Vasojevićima

📜 Izvještaj štaba bataljona Jovan Tomašević od 15 februara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o vojno-političkoj situaciji na području bataljona i borbama kod Orahova

📜 Izvještaj Štaba Cucko-ćeklićkog bataljona od 15. februara 1942. Štabu Lovćenskog NOP odreda o uspješno izvršenoj akciji u Gornjem Orahovcu

📜 Izvještaj štaba Čevsko-bjeličkog bataljona od 16 februara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o rasporedu ljudstva za kombinovanu četu i situaciji kod Danilovog Grada

📜 Naređenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 16 februara 1942 god. Lovćenskom NOP odredu za upućivanje jednog bataljona na teren odreda Bijeli Pavle

loading

Molimo sačekajte, dokumenti se učitavaju...

Fotografije

Povezane odrednice

Zarobljenici u ratu Bajo Sekulić Sava Kovačević Obrazovanje u oslobodilačkom ratu Komski partizanski odred Partizanski odred Bijeli Pavle Stolac Borbe u Crnoj Gori 1944. Pljevlja Pavle Đurišić 2. udarni korpus NOVJ Cucko-ćeklićki bataljon Cetinje 25. srpska divizija NOVJ Politički komesari u NOR-u Britanska pomoć četnicima Dragoljub Draža Mihailović Britanija i Jugoslavija Mojkovac Zetski partizanski odred Italijanski zločini u Jugoslaviji Mobilizacija u oslobodilačkom ratu Danilovgrad Disciplina u oslobodilačkom ratu Kolašin 5. proterska (crnogorska) udarna brigada Narodno oslobodilački odbori 1. bokeljska udarna brigada 7. crnogorska omladinska brigada Budo Tomović Vilus 181. pešadijska divizija 10. hercegovačka udarna brigada Saradnja četnika sa okupatorom Bolnice u oslobodilačkom ratu Veles 3. udarna divizija NOVJ Borbe u Crnoj Gori 1943. Crnogorski partizanski odred Nikšić Ustanak u Crnoj Gori 1941. 10. crnogorska udarna brigada 2. dalmatinska proleterska udarna brigada Pljevaljska bitka Vrhovni štab NOVJ Krsto Popović Slobodne teritorije u oslobodilačkom ratu Kultura i umetnost u oslobodilačkom ratu Borbe u Crnoj Gori 1942. Durmitorski partizanski odred Nikšićki partizanski odred Glavni štab Crne Gore 48. pešadijska divizija Taro Pljačka u ratu Terence Atherton Bratstvo i jedinstvo u ratu 23. srpska udarna divizija NOVJ Centralni komitet KPJ Narodni heroji Jugoslavije Podgorica Narodni neprijatelji u oslobodilačkom ratu Crvena armija Diverzije u oslobodilačkom ratu Omladina u ratu Budva Albanski partizani 4. proleterska (crnogorska) udarna brigada 6. crnogorska udarna brigada Albanija u drugom svetskom ratu Avijacija u oslobodilačkom ratu AFŽ Četnici u drugom svetskom ratu Borbe u Bosni i Hercegovini 1942. Borbe za Istočnu Bosnu 1942. Italija u drugom svetskom ratu Ilegala u ratu