Za ovaj pojam je pronađeno 13 hronoloških zapisa, 17 dokumenata i 1 fotografija.
⚔️ 0. 11. 1941. GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku formirao Crnogorski NOP odred za operacije u Sandžaku, koji je imao 9 bataljona (Lovćenski, -Bijeli Pavle-, Zetski, -18. oktobar-, Komski, -Peko Pavlović-, Uskočko-drobnjački, Jezero-šaranski i -Bajo Pivljanin-), ukupno oko 3.690 boraca, a od naoružanja: 2907 pušaka, 70 p. mitraljeza, 14 mitraljeza, 6 minobacača, 1 top 45 mm, 1149 ručnih bombi i drugo.
⚔️ 13. 11. 1941. Delegat VŠ NOP odreda Jugoslavije Ivan Milutinović uputio naređenje Glavnom štabu NOP odreda za Sandžak da odmah pristupi prikupljanju dovoljnih količina hrane za jedinice koje će operisati u Sandžaku; da Prijepoljsku i Pljevaljsku četu stavi na raspolaganje Crnogorskom NOP odredu za operacije: u Sandžaku. Pored toga, u naređenju se govori i o budućim zadacima na formiranju vlasti na teritoriji koja bude oslobođena.
⚔️ 20. 11. 1941. Bataljoni tek formiranog Crnogorskog NOP odreda za operacije u Sandžaku otpočeli marš u pravcu Pljevalja.
⚔️ 20. 11. 1941. GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku uputio izveštaj Vrhovnom štabu NOP odreda Jugoslavije o zaključcima savetovanja sa štabovima odreda, o formiranju Crnogorskog odreda za operacije u Sandžaku i o političkoj situaciji na terenu.
⚔️ 26. 11. 1941. GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku izveštava VŠ NOP odreda Jugoslavije o vojno-političkoj situaciji u Crnoj Gori i o nameri da sa Crnogorskim NOP odredom za operacije u Sandžaku što hitnije pristupi čišćenju Sandžaka, kako bi se NOP odredi Srbije i Crne Gore što pre spojili.
⚔️ 26. 11. 1941. Štab Lovćenskog NOP odreda naredio svim komandama bataljona i četa da od 29. novembra pojačaju izvođenje akcija na komunikacijama koje vode za Sandžak i, na taj način, olakšaju dejstva Crnogorskom NOP odredu za operacije u Sandžaku.
⚔️ 29. 11. 1941. Štab Crnogorskog NOP odreda za operacije u Sandžaku izveštava VŠ NOP odreda Jugoslavije o stanju svoje jedinice i o nameri da odmah zauzme Pljevlja, a zatim Priboj i Rudo i ostala mesta u Sandžaku.
⚔️ 1. 12. 1941. Crnogorski NOP odred za operacije n Sandžaku; posle desetodnevnog marša, izvršio napad na Pljevlja, gde se nalazio jak garnizon italijanske divizije -Pusterija-. Odred je, u oštrim borbama, uspeo da zauzme znatan deo grada, ali je bio prisiljen da se u zoru (2. decembra) povuče uz velike gubitke. Neprijatelj je imao 74 mrtva, oko 170 ranjenih vojnika, dok su partizanske snage imale 203 mrtva i 269 ranjenih boraca među kojima komandant Jezersko-šaranskog bataljona Dušan Obradović, zamenik političkog komesara Jezersko-šaranskog bataljona Vuk Knežević, pomoćnik političkog komesara Nikšićkog bataljona -Peko Pavlović- Lazar Radojević i bombaš Petar Jovićević, narodni heroji.
⚔️ 9. 12. 1941. VŠ NOP odreda Jugoslavije naredio Operativnom štabu Crnogorskog NOP odreda za operacije u Sandžaku: deo snaga ostaviti kod Pljevalja da ruši komunikacije, drži zasede i štiti narod od neprijatelja, a sa ostalim bataljonima, pošto budu očišćeni od kolebljivaca i onih koji neće da se bore u Sandžaku, preći Lim i krenuti u pravcu s. Hisardžika.
⚔️ 13. 12. 1941. VŠ NOP odreda Jugoslavije uputio dopunsko naređenje Operativnom štabu Crnogorskog NOP odreda za operaciju u Sandžaku: izvršiti napad na Bistricu i Prijepolje.
⚔️ 18. 12. 1941. Štab Crnogorskog NOP odreda za operacije u Sandžaku uputio narodu Rudog i okoline proglas sa pozivom na jedinstvo Srba i muslimana u borbi za slobodu.
⚔️ 21. 12. 1941. Naredbom VŠ NOP odreda Jugoslavije rasformiran Crnogorski NOP odred za operacije u Sandžaku: jedan deo ušao u sastav 1. proleterske NOU brigade (kao 1. i 2. crnogorski partizanski bataljon), drugi deo (Podgorička partizanska četa) ušao u sastav novoformiranog Crnogorsko-sandžačkog NOP odreda, a treći deo vraćen u Crnu Goru.
⚔️ 21. 12. 1941. VŠ NOP odreda Jugoslavije obavestio GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku o rasformiranju Crnogorskog NOP odreda za operacije u Sandžaku i naredio mu da preduzme rušenje komunikacije i blokadu svih varoši na teritoriji Crne Gore.