ZBORNIK DOKUMENATA VOJNOISTORIJSKOG INSTITUTA: TOM XIV - DOKUMENTI ČETNIČKOG POKRETA DRAŽE MIHAILOVIĆA - KNJIGA 1
SadržajPrethodni dokumentSledeci dokument


BR. 59

UPUTSTVO BR. 5 DRAŽE MIHAILOVIĆA OD 14. FEBRUARA 1942. O ORGANIZACIJI I ZADACIMA VOJNIH JEDINICA1

Lično strogo poverljivo.

UPUTSTVO Broj 5.

Izvršenom proverom na terenu, uverio sam se da nije svugde sprovedena organizacija u duhu datih upustava i naređenja.2 Najveća se pažnja obraća na treće (operativne) čete, dok su takoreći prve i druge čete potpuno zanemarene. Ovo je pogrešno, jer uspeh trećih četa ovisi od rada prvih i drugih.

Tako isto nisu svugde određeni sreski komandanti,3 nisu određene četovođe prvih i drugih četa niti su tačno predviđene uloge i zadatak.

S obzirom na momentalnu situaciju, organizacija i podela uloga mora biti izvršena do detalja, te da se izbegne nespremnost i svako iznenađenje koje može imati loših posledica.

Da bi se izbeglo svako ponovno objašnjenje, a organizacija izvela u potpunosti,

NAREĐUJEM:

I — Formiranje pojedinih jedinica:

1) U svakom selu imaju se odmah formirati tri čete i to: prva, druga i treća četa,

2) Prve čete popuniti sa ljudstvom od četrdeset do pedeset godina, druge od 30—40 god. starosti a treće čete od 20— 30 god. starosti. Dobrovoljca za treće čete mogu se primati bez obzira na godine starosti.

3) Prve čete imaju zadatak zaštite svoga sela — opština od opasnosti i za održavanje reda. Druge čete vrše rušenja, prave prepreke na putevima i brane da se navedena mesta oprave. Treće čete ulaze u sastav operativnih jedinica i odlaze prema dobivenom zadatku.

4) Raspoloživo oružje u načelu podeliti tako, da polovina služi za naoružanje prvih i drugih četa, a druga polovina za naoružanje trećih četa. Automatska oružja starijih tipova do-deljivati drugim četama.

5) Treće čete (dve—četiri) formiraju bataljon,4 a dva do pet bataljona formiraju brigadu.5 Čim broj bataljona pređe pet, formiraju se dve brigade.

6) Za operativnu jedinicu (brigadu—odred) odmah formirati štabnu četu u čiji sastav ima da uđu telefonisti, kuriri, radiotelegrafisti, i ordonansi.

7) U svakom bataljonu formirati odeljenje za vezu u čiji sastav ulaze: telefonisti, kuriri i ordonansi.

8) Za svaki bataljon formirati laku komoru-kolsku, u čijem sastavu treba da imaju brdske kuhinje ili kazan. U koliko se bude raspolagalo sa automobilima iste upotrebiti za brigadu u sastavu štabne čete.

9) U svakoj brigadi formirati propagandno obaveštajni odsek, u svakom bataljonu propagandno-obaveštajnu sekciju. Svaki odsek, odnosno sekcija treba da ima prijemni radio aparat, u koliko im se ne dodeli primo-predajna stanica.

II. — Podela uloga i zadataka:

1) Odmah izvršiti izbor i odrediti sreske komandante. Pri izboru obratiti pažnju na umešnost i hrabrost dotičnih lica.

2) Pod sreskim komandantom stoje sve prve i druge čete.

3) Prve čete služe za odbranu svojih sela. Pri izvršenju ovoga zadatka, polovina ljudstva ima biti stalno na položaju (brdima koja brane sela) a druga polovina' na odmoru u selu. U slučaju opasnosti na položaju se pale vatre na koji znak i druga polovina iz sela izlazi na položaj.6

Četovođa prve čete je ujedno i komandant mesta dotičnog sela odnosno opštine, te prema tome i najstariji od sve trojice četovođa. Zbog toga obratiti pažnju na izbor istoga, da je od najuglednijih ljudi u selu. Sva naređenja imaju se slati isključivo preko četovođe ove čete.

4) Druge čete imaju zadatak da naprave što više prepreka na svima putevima i železničkim prugama u svome reonu i da ova mesta brane vatrom da se ne može izvršiti opravka.7 Prepreke se imaju praviti: nabacivanjem velikog kamenja na većoj dužini puta, kopanjem rovova preko celog puta dužine pet metara a dubine tri metra, obaranjem velikog drveća, rasšrafljivanjem i odnošenjem šina železničke pruge i kidanjem telefonskih linija. Prepreke raditi na onim mestima, koja se ne mogu lako obići. Izbor mesta izrade prepreka izvršiće još sada sreski komandanti i sa istima upoznati četovođe drugih četa. Za izradu prepreka u danom momentu mobilisati svo okolno stanovništvo. Imati u vidu, prepreka ako nije branjena vatrom nema nikakvog značenja.

5) Sreski komandant ima se nalaziti u mestu gde mu je najjača druga četa. Prema situaciji i potrebi ima pravo da vrši koncentraciju (prikupljanje) drugih četa.

Na veća mesta—gradove obratiti naročitu pažnju i u istima držati posadu dovoljne jačine.

III — Ostale odredbe:

1) Kompromitovane sreske načelnike i opštinske uprave u danom momentu odmah smeniti. Za ovo još sada izvršiti izbor pogodnih lica, ali ništa ne saopštavato im. Izbor će izvršiti komandant brigade u zajednici sa sreskim komandantom.

2) Naoružane odrede koji sada ne pripadaju nama, bušiti i pridobijati za sebe. U danom momentu ako priđu nama dobrovoljno, ulaze u sastav brigade, u protivnom razoružati ih, oružje podeliti prema potrebi, a njihovo ljudstvo predati sres-kome komandantu.

3) Predvideti zborište pojedinih bataljona i način održavanja veze.

4) Propagandni odsek sekcije, odmah će, u koliko to do sada nisu, pristupiti izdavanju radio dnevnika »Vidovdan« i izdavati ga samo četovođama koji će dalje usmeno saopšta-vati pouzdanim licima.

5)U većim gradovima organizaciju sprovesti po sistemu Kopči (jedan nađe dvojicu, od njih svaki sledeći dvojicu i t.d., ali -samo se trojke poznaju). U sistemu kopče ima se sprovesti: buđenje nacionalne ideje za uspostavljanje nove Jugoslavije, onemogućavanje komunista i fašista, preziranjem narodnih izdajnika (Nedića, Ljotića, Koste Pećanca) i njihovih sluga. Preziranjem i izbacivanjem iz društva svih onih koji služe neprijatelju. Propaganda putem narodnih pesama i pripovedaka.

6)Ceo posao na organizaciji po ovome upustvu ima se završite odmah, o čemu podneti pismeni — šifrovan izveštaj najdalje do........8 1942 godine —

7) Po uzimanju potrebnih podataka, ovo upustvo uništiti spaljivanjem.

14 februara 1942 god. komandant jugoslovenske vojske

POLOŽAJ

KOMANDANT JUGOSLOVENSKE VOJSKE I MINISTAR VOJSKE I MORNARICE

divizijska đeneral,

Draža Mihailović, s.r.

M.P.

Da je prepis veran originalu, tvrdi i overava:

M.P.9

Komandant — poručnik

Jovan B. Jelovac

1 Prep.s originala (pisan na mašini, ćirilicom) u Arhivu VII, Ča, k. 141, reg. br 4/6 (CG-V-1586/l).

2 D. Mihailović je 1941. izdao više uputstava i naređenja za formiranje vojnih jedinica (vidi dok br. 2 i 4 i Arhiv VII, Ca, k. 164, reg. br. 21/5).

3 O zadacima sreskih komandanata, vidi Arhiv VII, Ča, k. 79, reg br. 6/5.

4 i 5 O formiranju bataljona i brigada, vidi dok. br. 68. Detaljnija uputstva i naređenja o formiranju vojnih jedinica četnički pokret DM je izdao u drugoj polovini 1942, pošto je sa okupatorima i kvislinzima zaključio sporazum o saradnji u borbi protiv NOP-a (vidi dok. br. 68).

6 i 7 Prve i druge čete nisu nikada formirane, one su postojale samo u mobilizacijskim spiskovima.

8 Tačke u originalu.

9 Okrugli pečat: »Komanda jugoslovenske vojske u otadžbini — Gorski štab br. 32« (Štab Pljevaljske četničke brigade).

SadržajPrethodni dokumentSledeci dokument