ZBORNIK DOKUMENATA VOJNOISTORIJSKOG INSTITUTA: TOM XIV - DOKUMENTI ČETNIČKOG POKRETA DRAŽE MIHAILOVIĆA - KNJIGA 1
SadržajPrethodni dokumentSledeci dokument


BR. 51

OBAVEŠTENJE KOMANDE ČETNIČKOG PUKA »PETAR MRKONJIĆ« OD 30. JANUARA 1942. O IMENOVANJU POVERENIKA U KNINSKOM SREZU1

ŠTAB PUKA »PETRA MRKONIĆA«2 NARODNO OSLOBODILAČKIH ČETNIČKIH ODREDA

30 januara 1942 god.

U PLANINI

Braći:

Mili Sinobadu, Branku Jeliću, Stevi Kesiću, Milanu Bjedovu, Stevi Martiću, Đuri Dobriću, Budi Joviću, Petru Kesiću — Knin.

Ovim vas imenujemo glavnim povjerenicima našeg štaba u Dinari te smo uvjereni da ćete predano i ispravno snama sarađivati. Mi smo u Dinari. Upozorite svu našu braću Srbe neka dobro paze šta rade i zakim se povode i neka budu uvjereni da će biti ugušen u krvi svaki pokret koji bude stajao izvan naše oslobodilačke akcije i Organizacije. Svak je obavezan da radi u duhu naših naređenja. Mi stojimo pod komandom Draže Mihailovića. Mi smo vojska Kralja Petra i zaloga za slobodu našega naroda. Zato radite nikoga se ne-bojte mi smo ovamo u Dinari vaša garancija i vaša zaštita. Mi nevodimo narod putem avantura već sigurnim putevima ka konačnoj slobodi. Bratski pozdrav svima od vaših bjelih orlova sa Dinare.3

Komandant:

Momčilo R. Đujić4

1 Original (pisan na mašini, latinicom) u Arhivu VII, Ča, k. 151, reg. br. 1/3 (H-V-56).

2 Četničke jedinice u Dalmaciji, Lici i u zapadnoj Bosni nazivane su imenima poznatih ličnosti iz istorije borbe srpskog naroda za slobodu. U ovom slučaju uzeto je ime Petra I Karađorđevića, kralja Srbije od 1903, koji je kao Petar Mrkonjić komandovao jednim ustaničkim odredom u bosansko-hercegovačkom ustanku 1875—78. Međutim, iako su nosile nazive pukova, njihova jačina i sastav nisu odgovarali tom nazivu. U ostalim krajevima jedina četnička jedinica kao puk pojavila se početkom septembra 1941. u istočnoj Bosni — »Planinski četnički puk« (Arhiv VII, Ca, k. 174, reg. br. 3/3).

3 Vidi: Đuro Stanisavljević, Pojava i razvitak četničkog pokreta u Hrvatskoj 1941—1942. godine, Istorija XX veka, Zbornik radova, Beograd, 4/1943. i J. Marjanović, Draža Mihailović između Britanaca i Nemaca, Beograd, 1979, str. 205—212.

4 Pravoslavni sveštenik (pop) iz s. Topolja (Knin). Avgusta 1941. jedan od vođa ustanika u Kninskoj krajini. Još za vreme kratkotrajne saradnje sa partizanima (u toku leta 1941) u borbama protiv ustaša, bio je povezan sa italijanskim okupatorom sa kojim je sarađivao sve do kapitulacije Italije. Saradnju nastavio sa nemačkim okupatorom posle kapitulacije Italije. Do kraja rata bio komandant Dinarske četničke divizije. Počinio mnoge zločine nad hrvatskim narodom, naročito nad simpatizerima i pripadnicima NOP-a Pred kraj rata, sa delom jedinica, pobegao u inostranstvo i našao utočište kod zapadnih saveznika.

SadržajPrethodni dokumentSledeci dokument