ZBORNIK DOKUMENATA VOJNOISTORIJSKOG INSTITUTA: TOM XIV - DOKUMENTI ČETNIČKOG POKRETA DRAŽE MIHAILOVIĆA - KNJIGA 1
SadržajPrethodni dokumentSledeci dokument


BR. 68

UPUTSTVO KOMANDANTA RASINSKOG ČETNIČKOG KORPUSA OD 15. APRILA 1942. ZA RAD NA ORGANIZACIJI I FORMIRANJU JEDINICA PRE OBJAVE MOBILIZACIJE1

UPUTSTVO STR. POV. BR. 1

Za rad na organizaciji i formiranju jedinica pre objave mobilizacije2

I.

OPŠTA PRAVILA:

1.— Svi poslovi na organizaciji i formiranju jedinica imaju se izvoditi u najvećoj tajnosti.

2. — Starešine kojima je poverena organizacija i formiranje jedinica imaju sami lično raditi na ovim poslovima. Po potrebi mogu u ovaj posao uvesti po jednog do dva pomoćnika, no za ovaj posao birati najpoverljivije, najumešnije i najagilnije ljude.

3. — U prepisci biti vrlo obazriv i ovu voditi u šiframa i ugovorenim znacima.3 Sve što se može svršavati usmeno, izuzev onih poslova koji se moraju obavljati pismenim putem.

4.   — Mobilizaciski materijal i ovu prepisku trajne vred-nosti čuvati na sigurno mesto; Prepisku trenutne vrednosti odmah uništavati spaljivanjem.

5.   — Organi obaveštajno-propagandne službe obavljaće svoju službu vrlo pažljivo i smišljeno. Na ovim poslovima raditi tačno po uputstvima izdatim za otpravljanje ove službe.4

6. — Za kraće i bliže razgovore upotrebljavati dobro uvežbane ordonanse za usmena saopštenja.

II

FORMIRANJE JEDINICA:

A.

Rad komandanta brigade na organizovanju brigade — priprema mobilizacije.

1. — Formira štab brigade, štabnu četu i potreban broj bataljona u svojoj brigadi, a na osnovi izda tih uputstava od strane Komandanta Korpusa.

2.  — Uz pripomoć najpoverljivijih svojih saradnika izrađuje sav potreban mobilizacijski materijal; jedinične spiskove, preglede i dr.

3. — Lično čuva sam mobilizaciski materijal i sa ovim materijalom upoznava svoje komandante bataljona.

4. — Kontroliše rad svojih propagandno-obaveštajnih organa, prikuplja sve podatke od ovih, sređuje ih i dostavlja komandantu Korpusa. Radi obavljanja ovih poslova formira i to:

a) Obaveštajni otspk za brigadu koji se sastoji od 1 šefa i najmanje 2 pomoćnika.

Za ovu službu upotrebiti ljude sa dovoljnom inteligencijom. Šef da bude po mogućstvu oficir. Ljudi treba da su pošteni i da su kod naroda omiljeni — viđeni.

b) — U sporazumu sa svojim komandantima bataljona formira bataljonske propagandno-obaveštajne otseke, koji stoje neposredno pod komandom komandanta bataljona i pod komandom šefa propagandno-obaveštajnog otseka za brigadu.

v) Naređuje komandantima bataljona da formiraju obaveštajno propagandne sekcije za svaku opštinu-selo, ove sekcije su pod neposrednom komandom komandanta bataljona, odnosno šefa propagandno-obaveštajnog otseka za bataljon.

4. — Sav propagandni materijal primljen od komandanta Korpusa odmah pomoću svojih propagandno obaveštajnih organa, rastura po svome reonu, ili predaje licima kojima je upućen ovaj materijal.

5. — Najmanje jedanput mesečno obilazi svoj reon i tom prilikom uverava se, da li komandanti bataljona i ostale starešine vrše svoje dužnosti kako treba. Da li su komandanti bataljona izabrali dobra bataljonska zborišta, a tako isto da li su određena četna zborišta i da li ova odgovaraju svima potrebnim uslovima. Ako bude bilo potrebno čini potrebne izmene.

6. — Prilikom obilaska svoga reona obaveštava narod o situaciji i ovaj upućuje na dužnosti i vršenje službe odgovaranje obavezama prema Kralju i Otadžbini.

 

KOMANDA BR. 235

JUGOSLOVENSKE VOJSKE U OTADŽBINI STR.

POV. BR. 20

15 aprila 1942 godine

POLOŽAJ.

Komandant, major

Drag.6 Keserović;

M.P.7

1  Original (pisan na mašini, ćirilicom) u Arhivu VII, Ča, k. 79, reg. br. 4/5 (S-V-11689/1).

2  Postoji i Uputstvo pov. br. 2 od 20. 4. 1942. za rad komandanta rezervne vojske (sreskog komandanta) posle primljenog naređenja za mobilizaciju (Arhiv VII, Ča, k. 79, reg. br. 6/5). Pod rezervnom vojskom podrazumevaju se 1. i 2. četa (vidi dok. br. 59).

3  Sve do kraja II svetskog rata četničke jedinice, štabovi i komande, kao i funkcioneri četničkog pokreta DM (v.di dok. br. 65, nap. 38), označavane su šiframa (brojčane oznake). Prve šifre za jedinice odredio je lično Draža Mihailović (Arhiv VII, Ča, k. 1, reg. br. 17/3: beležnica Draže Mihailovića) .

4  Vidi Uputstvo Draže Mihailovića br. 3 od 7. novembra 1941. za organizaciju i rad obaveštajno-propagandnih odseka (Arhiv VII, Ča, k. 12, reg br. 3/1).

5  Rasinski četnički korpus (teritorija župskog, kopaoničkog, kruševačkog, rasinskog i trsteničkog sreza).

Jačina četničkih korpusa nije odgovarala nazivu i bila je veoma različita (nekada pojedini korpusi nisu imali ni 100 ljudi). Najčešće su ih sačinjavali samo štab korpusa i štabovi brigada sa jedinicama za obezbe-đenje, a u jačem sastavu pojavljivali su se u vreme zajedničkih akcija sa okupatorima i kvislinzima protiv partizanskih jedinica. No ni tada se njihova jačina ne može pouzdano utvrditi na osnovu postojećih dokumenata, s obzirom da se u tim dokumentima stanje prikazuje prema mobilizacijskim spiskovima i uveličano, a ne prema stvarnom stanju.

6  Dragutin, major vojske Kraljevine Jugoslavije, jula 1941. komandant Rasinskog četničkog odreda Koste Pećanca. Januara 1942. sa odredom prešao pod komandu Draže Mihailovića. Do maja 1944. komandant Rasinskog četničkog korpusa, a od tada komandant Rasinsko-topličke grupe korpusa. Po završetku rata osuđen na smrt i streljan.

7  Okrugli pečat: »Komanda jugoslovenske vojske u otadžbini — Gorski štab br. 23«.

SadržajPrethodni dokumentSledeci dokument