ZBORNIK DOKUMENATA VOJNOISTORIJSKOG INSTITUTA: TOM XIV - DOKUMENTI ÈETNIÈKOG POKRETA DRAŽE MIHAILOVIÆA - KNJIGA 1
SadržajPrethodni dokumentSledeci dokument


ZAPISNIK SA ČETNIČKE KONFERENCIJE U VLASENICI 17. NOVEMBRA 1941. O USLOVIMA SARADNJE SA NOPOM I O FORMIRANJU ČETNIČKE PRIVREMENE UPRAVE ISTOČNE BOSNE1

ZAPISNIK

na konferenciji prestavnika četnika u Vlasenici dana 17 novembra 1941. god.2—

I.

ZAKLJUČAK3

Jednoglasno se usvaja da se u onim mestima, srezovima i opštinama što su sami četnici oslobodili uspostavi čista četnička vlast, a što su osvojili zajednički sa partizanima da se uspostavi zajednička vlast.

II.

Zabranjuje se svaka politička propaganda kako na frontu tako i u pozadini, jer ne priznajemo ni jednu stranku a borimo se samo za Srpski narod.

III.

Zabranjuju se svi zborovi i dogovori političkog karaktera kao i štampa političkog karaktera, jer smatramo sve ono što je najbolje nalazi se na položaju.

IV.

Za čisto četničke srezove obrazuju se preki sudovi u pozadini a koji će suditi za krivična dela po Uredbi o prekim sudovima4 kako za dela počinjena u pozadini tako i na položaju.

V.

Pošto postoji poseban partizanski štab za Bosnu i Hercegovinu5 to se ni u bosansko četnički štab ne primaju delegati partizani, a i za operacije na položajima gde budu učestvovali zajednički četnici i partizani da se odrede po dva lica iz oba štaba za svaki pojedini slučaj. Pošto trupama koje su na okupu a pod partizanskim štabom komanduje samo partizanski štab, to i trupama četničkim koje su na okupu komanduje samo četnički štab.6

VI.

Protivni smo da se muslimani i hrvati naoružavaju kada imamo hiljade srba nenaoružanih, da se nebi ponovio slučaj kao u Srbiji prilikom napada partizana na Ljuboviju gde su turci iz Malog Zvornika naoružani napali na Srpske četnike.7

VII.

Najenergičnije protestvujemo mešanju partizana u čisto interne četničke stvari kao što je pitanje komandanta.

VIII.

Da se odobri svakom četniku i partizanu da se izjasni šta je da li četnik ili partizan te da se niko ne drži prisilno i pod komandom kojima ne pripada. Pri tome se zabranjuje svako oduzimanje oružja od četnika ili partizana prilikom opredeljenja, jer se time oružjem do sada borio.

IX.

Da se prema broju učesnika u zajedničkim borbama proporcijalno deli sva ratna dobit kako u oružju, municiji, spremi novcu i materijalu kao i u životnim namirnicama zašto će se određivati posebna komisija.

X.

Pošto je Rogatica prvi put zajednički zauzimana, tražimo da nam Roimainijski štab odmah isplati 850.000.— Dinara kao polovicu zaplenjenjog novca isplati četničkoj kasi za pcdelu svima porodicama poginulih, ranjenih, i pogorelih kao i siromašnim četnicima na položaju.—8

XI.

Da se odredi jedna privremena uprava na oslobođenoj teritoriji od ljudi koji su tu rođeni i borbom zaslužili, bilo sa puškom u ruci bilo inače, koja će rešavati sva pitanja u pozadini. U ovu upravu da uđu iz Srebreničkog i Vlaseničkog sreza po 2 četnika iz Zvorničkog sreza 1 četnik, iz Kladanjskog sreza 1 četnik, i 1 partizan, iz Rogatičkog sreza 1 četnik i 1 partizan, iz Sarajevskog sreza 1 četnik i 1 partizan, iz Višegradskog sreza 1 četnik. Izabrata uprava ima se smatrati kao I. stepena civilna vlast na području oslobođene Bosne, koja će u zajednici sa štabovima postavljati komandante mesta, jer su isti podloženi kontroli i jednih i drugih organa.9

XII.

Sve odluke su punopravne ako su donesene relativnom većinom glasova. Glasanje se ima vršiti javno. Nijedan član narodne uprave nema pravo ništa da naređuje bez ovlaštenja cele uprave. Sedište uprave da se nalazi u Vlasenici kao sredokraći oslobođene teritorije.

XIII.

Svi oni koji budu pokušali da iz Srbije pređu u Bosnu bez obzira da li je četnik ili partizan ima se razoružati.10 Bosanci se po provedenoj istrazi mogu primiti i uputiti četnicima ili partizanima a svi ostali imadu se natrag vratiti.

Isto tako zabranjuje se prelaz iz Bosne u Srbiju naoružanim četnicima ili partizanima da nebi učestvovali u borbama u Srbiji. Saobraćaj je slobodan uz propisne legitimacije, za jedne i za druge.

XIV.

Stavljamo do znanja da Gorski štab bosanskih četničkih odreda sačinjavaju komandant Major Jezdimir Dangić, zastupnik Boško Todorović Vojvoda Aćim Babić,11 Pero Đukanović, i sudija Zdravko Tanasić. Svi pet članova su ravnopravno pri donošenju odluka. Sve važnije odluke donose najmanje 3 člana. —

Zaključeno i potpisano:

Major Jezdimir Dangić, s.r. Boško Todorović, s.r. Pero Đukanović, s.r. Đorđe Pavlović, s.r. Vladimir Divjak, s.r. Rajko Drakulić, s.r. Aćim Babić, s.r. Zdravko Tanasić, s.r. Rad. Tuševljaković, s.r. Aleksandar Petković, s.r. Ljubomir Cetković, s.r. Miloš Dragičević, s.r. Rajko Celonja, s.r. Petko Đorđić, s.r. Risto Ćuković, s.r. Boško Nerić, s.r.

D. Josipović, s.r. Zarija Ostojić, s.r. Bačić Mijat, s.r. Drago Stojanović, s.r. Radovan Jovanović, s.r. Miloš Borić, s.r. L. Grubašić, s.r. Mile Kaldesić, s.r. Stevan Vasiljević, s.r. Bogosav Kandić, s.r. Milan Madžarević, s.r. Marković Marko, s.r. Srećko Mađarević, s.r.

23/XJ—41

V. K.12

 

1 Kopija originala (pisana na mašini, ćirilicom) u Arhivu VII, Ča, k. 222, reg. br. 15/4 (BH-P-28).

2 Na inicijativu Glavnog štaba NOPO BiH u Vlasenici su se, 16. novembra 1941, sastali predstavnici partizana i četnika radi dogovora o daljoj saradnji koja je, zbog Četničkog kršenja sporazuma bila dovedena u pitanje, i da se utvrdi zajednička platforma u borbi protiv neprijatelja. Tada je odlučeno da partizansko-četnička komisija sačini predlog zaključaka koje je trebalo 17. novembra da usvoji konferencija na zajedničkoj sednici zakazanoj toga dana Ta sednica nije održana, već su četnički predstavnici održali svoju konferenciju (vidi dok. br. 7, 19 i 27; Arhiv VII, Ča, k. 174, reg. br. 16/4; Zbornik NOR-a, tom IV, knj. 2, dok. br. 57 i 58; R Čolaković, Zapisi, II, str. 186—200).

3 Vidi zaključke koje je predložila partizansko-četnička komisija (Arhiv VII, Ca, k. 17, reg. br. 16/4).

4 Nalazi se u Arhivu VII, Ca, k. 170, reg. br. 13/2.

5 Odnosi se na Glavni štab NOPO BiH.

6 Štab bosanskih četničkih odreda.

7 Ta tačka zaključaka je na margini označena mastilom sa »NB«.

8 Rogaticu su 6. septembra 1941. oslobodili delovi Romanijskog NOPO i ustaničke jedinice. Plen je bio mali, a od novca je bilo zaple-njeno nešto preko milion dinara u zastarelim novčanicama Kraljevine Jugoslavije (Zbornik NOR-a, tom IV, knj. 1, dok. br. 94 i 319).

9 Privremenu upravu je odredio Štab Bosanskih četničkih odreda na sednici 18. novembra 1941. i u nju su ušli samo četnički predstavnici (Arhiv VII, Ca, k. 222, reg. br. 17/44). Na sednici 28. i 29. decembra Privremena uprava je proširena tako da je imala 10 članova (Arhiv VII, Ča, k. 170, reg. br. 22/3).

10 Glavni štab NOPO BiH je tada vršio pripreme da sa partizanskim snagama iz zap. Srbije oslobodi Višegrad i tako (u duhu zamisli VŠ NOPOJ) poveže slobodnu teritoriju istočne Bosne i zapadne Srbije. Jedna četa Užičkog NOPO je tada već dejstvovala protiv italijanskih jedinica u rejonu Višegrada. Opširnije, vidi R. Čolaković, Zapisi, II, str. 217 i 218; N. Ljubičić i dr., n. d., str. 254—258.

11 Seljak iz Kusače (Han-Pijesak), trgovac i švercer. Jula 1941. vođa ustanika iz okoline Vlasenice. Sa partizanima iz Birča sarađivao u akcijama protiv ustaša i domobrana u leto 1941. na području Vlasenice i Han-Pijeska. Po dolasku oficira D. Mihailovića stavio se pod njihovu komandu. Streljan 1944. godine od partizana kao ratni zločinac.

12 Verovatno oznaka za četničku Vrhovnu komandu.

SadržajPrethodni dokumentSledeci dokument