ZBORNIK DOKUMENATA VOJNOISTORIJSKOG INSTITUTA: TOM XII - DOKUMENTI NEMAČKOG RAJHA - KNJIGA 1
Sadržaj Prethodni dokument Sledeći dokument


OBAVEŠTENJE KOMANDNOG ŠTABA KOMANDANTA SRBIJE OD 16. SEPTEMBRA 1941. KOMANDAMA I USTANOVAMA VERMAHTA O RAZVOJU ORUŽANOG USTANKA I FORMA ČIJI PARTIZANSKIH I ČETNIČKIH JEDINICA NA TERITORIJI SRBIJE1

KOMANDANT SRBIJE

Prilog 49 - Ia2

 

1 Snimak originala (pisanog na mašini) u AVII,   NAV-T-501, r.246/334-7.

2 Dopisano rukom.

 

Komandni štab Beograd, 16. sep. 1941.

Odelj Ia, br. 166/41. pov.

Poverljivo!

Predmet: Ustanički pokret

1.) Kod ustaničkog pokreta, koji sve više uzima maha, a čije širenje počiva na privremenim vojnim uspesima ustanika, može se ugušivanje stvarno uspešno izvesti samo onda ako se može napraviti razlika između prijatelja i neprijatelja, odnosno između krivaca i onih koji nisu krivi. Razvoj ustaničkog pokreta odvijao se uglavnom na sledeći način:

Poznati banditizam na Balkanu predstavlja uobičajenu stvar koja tamo vlada već desetinama godina.

Početak pojačane komunističke agitacije i komunističkih atentata radi ometanja nemačkog snabdevanja i dotura pri otpočinjanju ruskog rata.

Obrazovanje komunističkih bandi (delom pod vojnim rukovodstvom).

Podstaknuti delimičnim uspešno vođenim borbama od strane komunista, nacionalni Srbi organizovali su takođe borbene formacije protiv Nemaca.

Zajedničko nastupanje komunističkih i nacionalnih bandi.3

Aktivno vođenje borbe obeju grupa bandi (delom udruženo) protiv nemačkih oružanih snaga.

2.) U jugoistočnom delu Srbije, u području feldkomandanture Niš, pored bandi koje se bore protiv Nemaca nalaze se i nacionalne srpske bande Koste Pećanca.4 Ovaj stoji sa svojim ljudima pozadi srpske vlade i podržava, u nameri da svoju otadžbinu sačuva od građanskog rata, nemačke okupacione trupe i srpsku vladu.

Feldkomandantura Niš je dozvolila pripadnicima Koste Pećanca da nose oružje.

Oružje se, međutim, mora otvoreno nositi. Pripadnici Koste Pećanca treba da se što je moguće više uniformišu i imaju legitimacije pomoću kojih se legitimišu kao pripadnici grupa Koste Pećanca. Oni predstavljaju jedine četnike koji su priznati. Oni žele da prihvate borbu protiv komunista i navodno su se u pojedinim slučajevima borili protiv komunista.

 

3 i 5 Međutim, već u oktobru dolazi do lokalnih sukoba četnikas partizanima, a početkom novembra četničke jedinice Draže Mihailovića napadaju na gradove koje su oslobodili partizanski odredi. Osim Martinovića i Zečevića, koji su napustili četnike i priključili se jedinicama NOP, ostala su se stavili pod komandu Draže Mihailovića i, s nemačkim Okupatorskim snagama, učestvovali u borbama protiv partizana. (Opširnije o tome vidi Zbornik, tom I, knj. 1, dok. br. 4, 18, 53i 69, knj. 2, dok. br. 15, 49, 52, 59, 69 i 70, knj. 21, dok. br. 11, tom III, knj. 1, str. 74—75; AVII, iNOP, Teg. br. 2/3, k. 1986, reg. br. 3/2, k. 1988).

4 O toj organizaciji opširnije vidi dok. br. 76, 110, i 137.

 

 

Južno od Niša postoje osim toga i odmetnici [Komitas], koji su se do sada pokazali prijateljski raspoloženi prema Nemcima. Ophođenje sa ovim obema grupama mora biti takvo da i dalje sadrže poverenje prema nemačkom rukovodstvu i da radi samih sebe uništavaju komunizam u svojim sopstvenim redovima.

Imati u vidu naređenje feldkomandanture Niš pov. br. 353/41. od 11. 9. 41: »Odnos prema četnicima«. Ovo naređenje je priključeno kao prilog.5

3.) Nasuprot ovome u ustaničkoj oblasti između linije Obrenovac — Čačak— [Kos.] Mitrovica i reke Drine (uključno sa lukom između Save i Drine) nalaze se bande koje se delimično takođe nazivaju četnicima, ali koje se nisu potčinile niti vladi niti Kosti Pećancu. Borbe koje su vođene kod Loznice i Krupnja, kao i pojedine neprijateljske akcije zapadno od Uzica i kod M. Mitrovice, jasno su pokazale da ove bande rade zajednički sa komunistima i da otvoreno sa oružjem u ruci nastupaju protiv nas kao neprijatelji.6

4.) Trupnim jedinicama mora se odsada jasno staviti do znanja da je u ovom rejonu svaki Srbin (osim žandarma i finansijske straže) koji se nađe sa oružjem u ruci ili koji podržava komunističke i druge bande naš neprijatelj i da ga treba uništiti.

5.) Komunističke i nama neprijateljske nacionalno zakamuflirane srpske bande u ustaničkoj oblasi su se u poslednje vreme tako organizovale da se već može govoriti o neprijateljskim formacijama.

U njihovoj vojnoj formaciji postoje čete i bataljoni koji se veoma često nalaze pod rukovodstvom bivših srpskih oficira. Naoružanje je tako raspoređeno da svaka četa raspolaže, po mogućstvu, istom vatrenom |moći. U jednoj četi konstatovano je do 7 lakih mitraljeza. Potvrđeno je postojanje velikog broja teških mitraljeza. U pojedinim četama nalazi se još veliki broj ljudi bez oružja, koji onda od slučaja do slučaja kao smena preuzimaju oružje.

6.) U ostalim oblastima Srbije vladaju momentano takve prilike da se do sada tamo nalaze samo komunističke bande, koje stoje prema nemačkim oružanim snagama kao neprijatelji.

7.) Na osnovu Direktive komunističke partije Srbije za vođenje partizanskog rata, koja je 13. 9. dostavljena svim komandama i ustanovama i trupnim delovima u području komandanta Srbije,7 kao i njene dopune putem pojedinačnih naređenja za unutrašnju službu u okviru četa i bataljona, mora se računati s tim da se naročito u ustaničkoj oblasti pred nama nalazi jedan i to do najsitnijih detalja dobro organizovani neprijatelj.

Za komandanta Srbije

načelnik štaba

Grafenhorst

generalštabni   potpukovnik

Dostavljeno:

8

1 prilog'

 

5 i 6 Vidi dok. br. 145

7 Original tog dokumenta redakcija nije pronašla, niti je mogla utvrditi da li on potiče od Pokrajinskog komiteta KPJ za Srbiju. Stoga smo odlučili da ovde iznesemo nemaoM tekst tog dokumenta, odnosno prevod sa. srpskog na ne'mački jezik. Integralni tekst dokumenta glasi:

»Partizanski rat

1.) Veze u pozadini su za partizanski rat veoma pogodni objekti. Stoga organizovani odredi treba da prodiru veoma često u neprijateljsku pozadinu, razaraju železničke linije i mostove, prekidaju telegrafske linije, pale magacine, napadaju transporte i uznemiravaju neprijatelja na sve moguće načine.

2.) Tačna služba obaveštavanja i velika pokretljivost trupa su najbolja garancija za uspeh. Neprijatelja treba napadati na najosetlji-vijim taćkama, birajući one kod kojih je kontrola najmanja.

3.) Ako stanovništvo podržava gerilski partizanski rat [Busch-krieg] i ako je zemljište pogodno, neprijateljska pozadina se može ozblijmo ugroziti i neprijatelj prisiliti na dovođenje jačih snaga za obezbeđenje.

Napadi

Pri napadima neophodno je potrebno neprimetno se približiti neprijatelju i iznenada ga napasti. Stoga se pokreti moraju brižljivo prikrivati od istanovništva. Putevi se moraju obilaziti. Prenoćišta se moraju vršiti ili u usamljenim kućicama ili na potpuno skrivenim mestima. Korisno je ponekad krenuti u sasvim suprotnom pravcu i tek kasnije se okrenuti ka pravom cilju. Napade .bi trebalo, po mogućstvu, izvoditi noću. Stoga je potrebno dobro poznavati zemljište i situaciju neprijatelja. Obaveštenja o tome moraju se prikupljati preko špijuna. Na putevima po kojima se neprijatelj kreće mogu se na najpogodnijem mestu postaviti zasede radi izvođenja iznenadnog napada na neprijatelja koji se po njime kreće«   (AVII, NAV-T-501, r. 246, s. 320-1).

8 Dokumenat je umnožen u 500 primeraka. Redakcija je izostavila imena jedinica, komandi i komandanata odeljenja i nadleštava kojima je ovo obaveštenje upućeno.


Sadržaj Prethodni dokument Sledeći dokument