ZBORNIK DOKUMENATA VOJNOISTORIJSKOG INSTITUTA: TOM XIV - DOKUMENTI ČETNIČKOG POKRETA DRAŽE MIHAILOVIĆA - KNJIGA 1
SadržajPrethodni dokumentSledeci dokument


BR. 138

IZVEŠTAJ MAJORA PETRA BAĆOVIĆA I DOBROSAVA JEVĐEVIĆA OD 6. AVGUSTA 1942. KOMANDANTU BOSANSKIH, LIČKO-DALMATINSKIH I HERCEGOVAČKIH ODREDA O VOJNO-POLITIČKOJ SITUACIJI U ISTOČNOJ BOSNI I HERCEGOVINI I SARADNJI SA ITALIJANSKIM OKUPATOROM1

KOMANDANTU BOSANSKIH, LIČKODALMATINSKIH I HERCEGOVAČKIH ODREDA2

Split

Dostavljamo izveštaj o situaciji u poverenoj nam zoni: Do današnjeg dana ne opažaju se neke naročite reperkusije od strane italijanskih vlasti povodom događaja u Pustopolju.3 Načelnik štaba 2. armije obišao je lično u prisustvu Jevđevića Hercegovinu i ostao posve zadovoljan sa četničkim jedinicama, obećao pojačanje efektiva za pet hiljada,"dao garancije za davanje šatora i ćebadi itd. U vezi sa tim nagovestio je da imaju nameru da zavedu za četnike isti status, kao i u Crnoj Gori,4

o  čemu smo poslali izveštaj vrhovnom komandantu, da on u načelu odobri ili zabaci prihvaćanje tog projekta.

Vaš nalog za vojnu akciju u pravcu zapadne Bosne5 nije mogao da bude izvršen, jer je komandant šeste armije6 odbio da dade saglasnost za tu akciju u strahu, da ne dođe do sukoba sa ustašama i Nemcima, koji u toj zoni operišu. Pošto je tom operacijom zainteresovan direktno komandant osamnaeste armije u Splitu,7 potrebno je njemu sugerirati da isforsira saglasnost šeste armije8 i onda ćemo meritorno pristupiti tom problemu. Verujemo da ćete znati izdejstvovati tu saglasnost. Da bi do tog vremena rasterali vaše jedinice u zoni Zapadne Bosne komandant major u sporazumu sa Jevđevićem naredio je da se naše jedinice krenu ponovo protiv komunista u zoni Konjic — Prozor, do one linije dokle se proteže zona šeste armije i dokle imamo slobodu akcije. U ovoj zoni se povratila jedna prol. brigada iz Bugojna.9 Organizacija u Istočnoj Bosni razvija se po planu.10 Postavljeni su i već upućeni na teren sreski komandanti i komandanti brigada, kao što su bilo potvrđeni, bilo postavljeni novi komandanti u zoni Hercegovine.

O slučaju Radovanovih drugova izvestio je vas Jevđević usmeno, a i završetak i te afere do sad je povoljan po nas.

Pristupamo organizaciji nabavke i smeštaju hrane za zimu za potrebe i vojske i stanovništva. U direktnoj i stalnoj smo vezi sa svim susednim zonama, sa kojima imamo puni vojnički kontinuitet. Molimo da se prema uputama, koje je Jevđević dao kapariše sva količina konzervi i tunjevine u Splitu, dok Jevđević tamo dođe. Jevđević je kupio od osamnaeste armije hiljadu kila marmelate i tu je kupnju njihov komesarijat odobrio. Molimo da se za to plati sedam hiljada dinara i da se ta količina pošalje diviziji Murđe Mostar za naše četnike.

Raspitajte se do Jevđevićeva dolaska o mogućnosti nabavke jakog štofa za vojne uniforme, to ćemo platiti iz naših sretstava. Komunističke aktivnosti u vidljivoj i organizovanoj formi u Hercegovini nema,11 ima je nešto više u Istočnoj Bosni, gde također ima akcija nekih disidenata i nezadovoljnika, ali će biti skoro likvidirana.

Štab vojnočetničkih odreda Hercegovine i Istočne Bosne. 6. avgusta 1942.

Petar Baćović

Dob. Jevđević

1  Original (pisan na malini, ćirilicom) u Arhivu VII, Ča, k. 171, reg. br. 17/5 (BH-X-61).

2  Odnosi se na Iliju Trifunovića Birčanina.

3  Misli se na sastanak u Pustom polju (vidi dok. br. 121, nap. 5).

4  Vidi »Sporazum predsednika Crnogorskog nacionalnog pokreta i  guvernera Crne Gore od 24. jula 1942. o zajedničkoj borbi protiv komunizma i formiranju letećih odreda« — Zbornik NOR-a, tom III, knj. 4, dok. br. 219.

5  Odnosa se na plan Draže Mihailovića za uništenje partizanskih snaga u zapadnoj Bosni (vidi dok. br. 140 i 172 i Mišo Leković, Planovi Draže Mihailovića za uništenje »partizanske države« u zapadnoj Bosni u drugoj polovini 1942, Jugoslovenski istorijski časopis br. 1—2/1966, dalje: M. Leković, n.č.).

6, 7 i 8 Pogrešno, radi se o 2. italijanskoj armiji sa sedištem u Sušaku, i o 6. italijanskom armijskom korpusu sa sedištem u Splitu (Zbornik NOR-a, tom XIII, knj. 2, dok. br. 18).

9 Posle drugog neuspelog napada na Bugojno (20/21. jula 1942) težište dejstava Grupe proleterskih brigada VS NOP i DVJ usmerio je ka Duvnu i Livnu, a radi obezbeđenja slobodne teritorije na prostoru Prozora i G. Vakufa ostavio je 4. proletersku brigadu sa Konjičkim NOP bataljonom i Prozorskom partizanskom četom. Opširnije, Zbornik NOR-a, tom II, knj. 5, dok. br. 43; M. Leković, n.d., str. 285—291.

10  Vidi dok. br. 127, nap. 7.

11  Vidi dok. br. 130, nap. 3.

SadržajPrethodni dokumentSledeci dokument