Biblioteka Znaci

Dokumenti i knjige o drugom svetskom ratu na teritoriji Jugoslavije i povezanim zbivanjima [priredio: Goran Despotović (1957-2022)]            **** 28.04.2024: 3 nove knjige ****
ustanak

Lovćenski partizanski odred

Za ovaj pojam je pronađeno 79 hronoloških zapisa, 206 dokumenata i 1 fotografija.

Događaji

⚔️ 8. 8. 1941. Na pl. Kameniku (kod Titograda) održano pokrajinsko partijsko savetovanje na kome su formirani Štab NO gerilskih (partizanskih) odreda za Crnu Goru, Boku i Sandžak i štabovi Zetskog, Durmitorskog, Lovćenskog i Komskog NOP odreda. Pored toga, posle kritičke analize. julskih oružanih akcija u kojoj je ukazano na propuste i greške, doneta je rezolucija (koju je kasnije CK KPJ odbacio zbog nepravilnog tretiranja ustanka).

⚔️ 0. 10. 1941. Na području Ljubotinsko-gradanske opštine, po uputstvu Štaba NO gerilskih (partizanskih) odreda Crne Gore, Boke i Sandžaka, formiran bataljon -Bajo Pivljanin- (koji je kasnije nazvan bataljonom -13. jul- Lovćenskog NOP odreda.

⚔️ 18. 10. 1941. U s. Meterizima (kod Rijeke Crnojevića), formiran bataljon -Carev Laz- Lovćenskog NOP odreda.

⚔️ 26. 10. 1941. Štab Lovćenske partizanske brigade izdao naredbu i uputstvo o organizaciji službe veze i obuci starešinskog kadra.

⚔️ 31. 10. 1941. Prema naređenju GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku, Štab Lovćenske partizanske brigade izdao naredbu o svom budućem nazivu: Štab Lovćenskog NOP odreda.

⚔️ 2. 11. 1941. GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku naredio Lovćenskom NOP odredu da najenergičnije pristupi likvidaciji špijuna, petokolonaša i razbijača narodnog jedinstva i povede energičnu borbu protiv okupatora.

⚔️ 11. 11. 1941. GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku, na osnovu odluka Savetovanja u Stolicama, izdao naredbu o reorganizaciji vojnih jedinica, po kojoj se na teritoriji Crne Gore i Boke osnivaju: Lovćenski, Zetski, Durmitorski i Komski NOP odredi. Dotadašnji nazivi brigada ukidaju se. Naredbom je regulisana i unutrašnja struktura štabova.

⚔️ 15. 11. 1941. U s. Gostilju (kod Titograda) održano savetovanje GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku sa komandantima i političkim komesarima NOP odreda, kojom prilikom je izvršena detaljna analiza borbenih dejstava, stanja u odredima i aktivnost odreda na terenu. Na savetovanju je zaključeno: postojeću strukturu partizanskih jedinica uskladiti sa odlukama Savetovanja GŠ NOP odreda Jugoslavije u Stolicama; najoštrije suzbijati i sprečavati pokušaje neprijatelja NOB-a na formiranju posebne vojničke organizacije, nosioci opštenarodnog ustanka mogu biti samo partizani; pružiti mogućnost svim poštenim rodoljubima da učestvuju u NOB-u. Zatim je izneto brojno stanje NOP odreda: Zetski NOP odred - 1.735 partizana, Lovćenski NOP odred - 500, Durmitorski NOP odred - 1.340 i Komski NOP odred - 900 partizana Tada su postavljeni sledeći zadaci: da se partizanske jedinice organizaciono učvrste, oforme i povežu; da se iz partizanskih redova izbace kolebljivi i panikerski elementi; da se organizuje obaveštajna služba, straža po selima, kao i stalno izviđanje neprijatelja; da se pojača politički rad u jedinicama i u narodu i povede oštriji kurs prema petokolonašima i špijunima. U vesi sa odašiljanjem partizana u Srbiju i sa eventualnim operacijama u Sandžaku rešeno je da se utrostruči rušenje puteva koji vode za Sandžak i preduzme stalno izviđanje neprijatelja.

⚔️ 21. 11. 1941. GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku naredio Štabu Lovćenskog NOP odreda da preduzme rušenje komunikacija i tt veza; likvidira špijune i petokolonaše; pojača politički rad na terenu i uspostavi kontakt sa vođom federalista Krstom Popovićem radi zajedničke borbe protiv okupatora.

⚔️ 21. 11. 1941. Štab Lovćenskog NOP odreda naredio svim komandama bataljona i četa da, u vezi sa odlaskom jedinica u Sandžak, preduzmu vojne i političke mere u cilju formiranja novih jedinica, kao i radi osiguranja od iznenadnog neprijateljskog napada.

⚔️ 25. 11. 1941. GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku naredio Štabu Lovćenskog NOP odreda da deo partizana iz Lješanske nahije priključi novoformiranom Lješanskom partizanskom bataljonu.

⚔️ 26. 11. 1941. Štab Lovćenskog NOP odreda naredio svim komandama bataljona i četa da od 29. novembra pojačaju izvođenje akcija na komunikacijama koje vode za Sandžak i, na taj način, olakšaju dejstva Crnogorskom NOP odredu za operacije u Sandžaku.

⚔️ 28. 11. 1941. GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku naredio Lovćenskom NOP odredu da je ukinut princip izbornosti komandnog kadra, imenovao Štab Lješanskog bataljona i postavio neposredne zadatke Lovćenskom NOP odredu.

⚔️ 29. 11. 1941. GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku naredio preformiranje Durmitorskog NOP odreda u Durmitorski i Nikšićki NOP odred a Zetskog NOP odreda u NOP odred -Bijeli Pavle- i Zetski NOP odred. Tako je na teritoriji GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku postojalo šest NOP odreda: Lovćenski, Zetski, Nikšićki, Durmitorski, Komski i -Bijeli Pavle-.

⚔️ 30. 11. 1941. Jedinice Lovćenskog NOP odreda razrušile put i prekinule tt veze između Rijeke Crnojevića i Podgorice.

⚔️ 0. 12. 1941. Na području sreza barskog, odlukom Štaba Lovćenskog NOP odreda, formiran Primorsko-crmnički partizanski bataljon Lovćenskog NOP odreda.

⚔️ 3. 12. 1941. Štab Lovćenskog NOP odreda uputio pismo Krstu Popoviću, jednom od vođa (separatističke) Crnogorske federalističke stranke, kojim ga poziva na zajedničku oslobodilačku borbu protiv okupatora.

⚔️ 4. 12. 1941. Delovi Lovćenskog NOP odreda i Orjenski bataljon NikšiĆKog NOP odreda napali italijansku posadu u s. Dragalju (kod Grahova). U borbi je zarobljeno 50 a poginulo 12 italijanskih vojnika.

⚔️ 9. 12. 1941. GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku dao Lovćenskom NOP odredu uputstvo kako treba narodu objašnjavati neuspeh napada na Pljevlja i naredio mu da izvrši mobilizaciju ljudstva za rušenje komunikacija na svome sektoru.

⚔️ 16. 12. 1941. Na mestu zvanom Grab bataljon -13. juli- Lovćenskog NOP odreda porušio put Cetinje-Budva i pokidao tt veze.

⚔️ 22. 12. 1941. Štab Lovćenskog NOP odreda uputio pismo Štabu Orjenskog bataljona Nikšićkog NOP odreda: javlja da će sprečiti pokušaje okupatora da prodre preko Cuca i da će preduzeti akcije za uništenje petokolonaša na svom području.

⚔️ 0. 1. 1942. Južno od Budve iskrcala se iz podmornice englesko-jugoslovenska misija koju su sačinjavali dva Engleza (major Terens Aterton i podoficir radio-telegrafist) i jedan Jugosloven (avijatičarski poručnik bivše jugoslovenske vojske Nedeljković). Misiju su jedinice Lovćenskog NOP odreda prihvatile i dopratile do GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku, koji se tada nalazio u s. Gostilju (kod Titograda). [Ta misija je 19. marte 1942. stigla u Foču, u VŠ NOP i DV Jugoslavije. Odatle je 15/16. aprila odbegla četnicima Draže Mihailovića, a ovi su je pobili da bi je opljačkali.]

⚔️ 0. 1. 1942. Na području sela Velestova, Markovine, Ubala i Čeva (kod Cetinja), u sastavu Lovćenskog NOP odreda, formirani Čevsko-bjelički bataljon i Cucko-ćeklićka četa.

⚔️ 9. 1. 1942. Štab Lovćenskog NOP odreda izdao naredbu u kojoj su istaknuti najvažniji zadaci u vezi sa daljim učvršćenjem jedinica, odnosom prema stanovništvu, podizanjem budnosti prema pokušajima neprijatelja da se uvuče u partizanske redove radi unutrašnjeg razaranja jedinica, pooštravanjem borbe protiv svih razbijača i neprijatelja NOP-a u pozadini i pravilnijim postupkom sa ratnim plenom.

⚔️ 10. 1. 1942. Delovi bataljona -Carev Laz- Lovćenskog NOP odreda uništili 1 km tt linije na putu Rijeka Crnojevića-Podgorica.

⚔️ 15. 1. 1942. Po naređenju Štaba Lovćenskog NOP odreda, Primorsko-crmnički bataljon reorganizovan u dva bataljona: -Stevan Štiljanović- i -Jovan Tomašević-.

⚔️ 17. 1. 1942. Jače snage iz sastava divizije -Taro-, podržane artiljerijskom vatrom, pokušale da iz Danilovgrada prodru u Nikšić i deblokiraju tamošnji garnizon. Neprijatelja su na položajima kod Žute grede, Obadova brijega i Zagrede dočekale jedinice NOP odreda -Bijeli Pavle-, Nikšićkog i Lovćenskog NOP odreda i, posle jednodnevne jake borbe, primorale da se povuče uz gubitke od oko 300 mrtvih i ranjenih. Zaplenjeno: 3 mitraljeza, 7 p. mitraljeza, 1 laki minobacač sa oko 200 mina, veći broj pušaka, 2 revolvera i oko 10.000 metaka. Istog dana iz Nikšića su italijanske snage vršile napad ka Danilovgradu radi sadejstva sa glavnim snagama, ali su ih delovi Nikšićkog NOP odreda odbacili u grad. U borbi kod Danilovgrada partizani su imali gubitke od 9 mrtvih i 10 ranjenih.

⚔️ 19. 1. 1942. U rejonu s. Resne (kod Cetinja), u sastavu Lovćenskog NOP odreda, formiran Cucko-ćeklićki bataljon.

⚔️ 20. 1. 1942. Održano vojno savetovanje komandanata i političkih komesara jedinica Lovćenskog NOP odreda, na kome je, posle analize vojno-političke situacije i diskusije, zaključeno: treba pojačati akcije protiv okupatora i domaćih izdajnika; zavesti čvršću vojničku disciplinu u jedinicama; organizovati sabirne akcije radi prikupljanja potrebnog inventara za otvaranje bolnice Lovćenskog NOP odreda.

⚔️ 25. 1. 1942. U s. Bati (na putu Cetinje-Grahovo) održano savetovanje komandnog kadra Cucko-ćeklićkog bataljona Lovćenskog NOP odreda: analizirani su rad i stanje u jedinicama i na terenu gde je bataljon dejstvovao; određeni su zadaci u vezi sa političkim radom u jedinicama i na terenu i sa izvođenjem akcija protiv okupatora i domaćih izdajnika.

⚔️ 30. 1. 1942. Jači delovi Lovćenskog NOP odreda i jedan bataljon Zetskog NOP odreda preduzeli akciju čišćenja pete kolone u đonjolješanskoj nahiji. Akcija je delimično uspela.

⚔️ 1. 2. 1942. Jedinice bataljona -13. juli- Lovćenskog NOP odreda zaustavile autobus koji saobraća između Cetinja i Budve i zarobile jednog višeg italijanskog oficira, dva podoficira, tri vojnika i jednog četnika.

⚔️ 2. 2. 1942. NO odbor s. Zagrede (kod Danilovgrada) uputio pismo Štabu Lovćenskog NOP odreda u kome se predlaže: trebalo bi nekoliko grupa partizana uputiti u Hercegovinu, Boku, Albaniju i Sandžak da kupe izvesnu količinu hrane za prehranu siromašnog stanovništva; hrana u žitu i stoci mogla bi se nabaviti i u obliku dobrovoljnih priloga.

⚔️ 4. 2. 1942. Partizani bataljona -Carev Laz- Lovćenskog NOP odreda napali italijanski kamion koji se kretao od Riieke Crnojevića ka Podgorici (sada: Titograd), zarobili 3 italijanska vojnika i zaplenili sav materijal koji je bio u kamionu.

⚔️ 6. 2. 1942. Bataljon italijanskih vojnika iz Budve, uz pođrSku artilieriie sa brda Babac, napao Štab i delove Primorskog bataljona Lovćenskog NOP odreda u s. Kuljačama i manastiru Duljevu (kod Budve). Posle kraće oštre borbe neprijatelj je odbačen.

⚔️ 6. 2. 1942. OK KPJ za Nikšić uputio direktivu Mesnom komitetu KPJ za Herceg-Novi: skreće pažnju na što intenzivnije uzdizanje kadrova i na političko delovanje u narodu; podvlači potrebu za uspostavljanjem što čvršće veze sa drugim delom Boke Kotorske; navodi dužnosti i zadatke koje treba postaviti na zakazanom savetovanju delegata AFŽ-a: odobrava preduzete mere protiv delovanja pete kolone; skreće pažnju na budnost i na proveravanje prijema novih partizana; stavlja primedbu na stvaranje velikog broja vojnih podsektora; traži da se akcije na terenu Boke izvode i koordiniraju sa jedinicama Lovćenskog i Nikšićkog NOP odreda.

⚔️ 7. 2. 1942. Na putu Rijeka Crnojevića - Podgorica (sada: Titograd) grupa boraca iz Lovćenskog NOP odreda napala i zaplenila italijanski kamion sa 800 litara benzina i jedan putnički automobil, te posle evakuacije materijala uništila vozila.

⚔️ 8. 2. 1942. Iz Budve italijanski vojnici jakom artiljerijskom vatrom tukli s. Kuljače i s. Manastir Duljevo, gde su se nalazile jedinice Lovćenskog NOP odreda. Tom prilikom je porušeno i zapaljeno nekoliko kuća i naneta znatna materijalna šteta.

⚔️ 11. 2. 1942. U s. Orahovu (kod Virpazara) delovi Lovćenskog NOP odreda sukobili se s jačom italijanskom patrolom koja je vršila nasilja i pljačkala. U borbi koja je trajala nekoliko časova italijanska patrola je imala 2 mrtva i 4 ranjena vojnika, a partizani nisu imali gubitaka.

⚔️ 12. 2. 1942. U tesnacu Rudini (na ušću Rijeke Crnojevića u Skadarsko jezero) delovi bataljona -Carev Laz- Lovćenskog NOP odreda napali najveći italijanski plovni objekt na Skadarskom jezeru - putnički brod -Skenderbeg-. Posle kraće borbe zarobili su posadu od 15 italijanskih mornara i oslobodili 19 interniraca koje su italijanske vlasti sprovodile iz albanskih zatvora u Cetinje na suđenje. Zaplenili su 7 pušaka, 2 revolvera, 19 pari cipela, 19 kompleta za skijanje i veću količinu raznih životnih namirnica. Brod su zatim potopili.

⚔️ 12. 2. 1942. Jača italijanska kolona iz Virpazara, pod zaštitom jake artiljerijske vatre, prodrla u s. Orahovo, koje je branio bataljon -Jovan Tomašević- Lovćenskog NOP odreda. U oštroj jednodnevnoj borbi neprijatelj je ponovo odbačen u Virpazar, pretrpevši gubitke od oko 20 mrtvih i više ranjenih vojnika Partizani su imali 3 ranjena borca. Za odmazdu, sutradan su italijanski avioni bombardovali s. Gluhi Do, gde je bilo sedište Štaba bataljona -Jovan Tomašević-, i srušili školu, u kojoj se nalazilo omladinsko rukovodstvo. Poginula su 4 i ranjena su 2 omladinca.

⚔️ 13. 2. 1942. U rejonu Pavlove strane (kod Rijeke Crnojevića) došlo do borbe između italijanske jedinice, jačine 50 vojnika, i delova Lovćenskog NOP odreda. Obema stranama je pristiglo pojačanje. Italijanski vojnici su se, uz gubitke od 12 mrtvih i nekoliko ranjenih, povukli u Rijeku Crnojevića.

⚔️ 14. 2. 1942. U s. Orahovcu (u Boki Kotorskoj) Cucko-ćeklićki bataljon Lovćenskog NOP odreda i delovi Orjenskog partizanskog bataljona napali i, posle jednodnevne oštre borbe razoružali italijansku posadu. Gubici neprijatelja: 16 poginulih i ranjenih i 47 zarobljenih. Partizani, koji su imali 3 mrtva i 6 ranjenih boraca, zaplenili su: 60 pušaka, 5 p. mitraljeza, veću količinu municije, 1 revolver, i drugu raznu opremu i namirnice.

⚔️ 17. 2. 1942. Iz Rijeke Crnojevića četa italijanskih vojnika izvršila ispad prema Podgorici (sada: Titograd). Delovi bataljona -Carev Laz- (iz Lovćenskog NOP odreda) uspeli su da neprijatelja odbace u polazni garnizon. Poginuli su jedan italijanski oficir i jedan partizan.

⚔️ 1. 3. 1942. Iz Podgorice (sada: Titograd) dva bataljona italijanskih vojnika pokušala da prodru u Rijeku Crnojevića radi deblokiranja komunikacije koju su zaposele jedinice Lovćenskog NOP odreda. U toku dvodnevnih borbi neprijatelj je ovladao komunikacijom te palio i ubijao u s. Podstrani i s. Kornetu. Neprijatelj je imao oko 60 mrtvih i ranjenih, a jedinice Lovćenskog NOP odreda su imale 5 mrtvih i ranjenih boraca. Zaplenjeno je: 1 mitraljez, 1 p. mitraljez, izvestan broj pušaka, 9 sanduka municije i druge opreme.

⚔️ 3. 3. 1942. Štab Lovćenskog NOP odreda naredio ilegalnoj partizanskoj jedinici u Cetinju da bolje organizuje obaveštajnu službu i da nabavi telefonske uređaje i kancelarijski materijal.

⚔️ 8. 3. 1942. Kod s. Limljana delovi bataljona -Jovan Tomašević- Lovćenskog NOP odreda napali na oko bataljon italijanskih vojnika i četnika, koji su se tek posle petočasovne borbe probili iz Bara u s. Limljane. Istog dana oko 60 italijanskih vojnika iz Virpazara pokušalo je da se probije u s. Limljane, kao pomoć koloni iz Bara, ali su u borbi kod s. Boljevića odbačeni u Virpazar. U tim borbama neprijatelj je imao 12 mrtvih i više ranjenih, dok su partizani imali 2 ranjena borca. Sutradan se neprijatelj, uz podršku artiljerije i minobacačke vatre, probio u Virpazar.

⚔️ 16. 3. 1942. Italijanske snage i četnici iz Virpazara, pod zaštitom artiljerijske vatre, napale jedinice Lovćenskog NOP odreda u G. Crmnici, jednom kolonom prema s. Sotonićima, a drugom u pravcu s. Dupila. U oštrim borbama u rejonu s. Sotonića i rejonu Sokola, na pravcu s. Dupila, bataljoni -Jovan Tomašević- i -Stevan Štiljanović- Lovćenskog NOP odreda odbacili su neprijatelja, nanevši mu znatne gubitke (a sami su imali 5 mrtvih i ranjenih boraca) i zaplenivši 1 p. mitraljez, veći broj pušaka, 2 revolvera, 100 komada bombi i veću količinu municije i druge opreme.

⚔️ 20. 3. 1942. Jače četničke snage pod komandom Pavla Đurišića, iz više pravaca, napale jedinice Kemskog i delove Lovćenskog NOP odreda u rejonu sela: Poljane, Žirci, Bistrica i Crkvine (kod Kolašina) i nanele im osetne gubitke. Pored ostalih, poginuli su sekretar PK SKOJ-a i član PK KPJ i GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku Budo Tomović i član GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku Bajo Sekulić, narodni heroji.

⚔️ 26. 3. 1942. Otpočeo prodor italijansko-četničkih snaga od Cetinja preko pl. Simunje i Crnog vrha ka s. Ćevu. U oštrim borbama na pl. Simunji jedinice Lovćenskog NOP odreda su zadržale i odbile neprijatelja, nanevši mu gubitke od oko 15 mrtvih i ranjenih (a same su imale 3 ranjena borca).

⚔️ 4. 5. 1942. Oko 1000 italijanskih vojnika, u sadejstvu s četnicima, preduzelo jake napade na položaje Lovćenskog NOP odreda i 2. nikšićkog udarnog bataljona Nikšićkog NOP odreda na s. Meoce - s. Ubli (kod Ceva). Posle oštre borbe neprijatelj je prinudio partizanske snage da se povuku na liniju Ligunar - G. Brestice - Rokoči (kod Grahova). Gubici neprijatelja nisu poznati, dok su partizani imali 7 mrtvih i 17 ranjenih boraca. Borbe su nastavljene 6. maja.

⚔️ 10. 5. 1942. U s. Osječenici (kod Nikšića) održano Prvo vojno-političko savetovanje delegata Lovćenskog NOP odreda i Orjenskog bataljona Nikšićkog NOP odreda i predstavnika Grahova, Banjana i Vučjeg Dola. Tom prilikom je zaključeno: da se ne napušta front na liniji Pandurica - Goštac - V. Nenada - pl. Draškovica - Vardar

⚔️ 12. 5. 1942. Održano vojno-političko savetovanje starešinskog kadra Lovćenskog NOP odreda: doneto je više odluka u vezi sa sređivanjem i učvršćenjem jedinica, pojačanjem borbe protiv okupatora i kvislinga, obezbeđenjem pozadine od razornog rada četnika i boljom organizacijom ishrane ljudstva; precizirani su zadaci u pogledu evakuacije bolnica i magacina u pravcu Banjana i, dalje, u Pivu.

⚔️ 12. 5. 1942. Samostalna četa Lovćenskog NOP odreda vodila oštre dvodnevne borbe protiv italijanskih vojnika u rejonu Graca (kod Nikšića), Neprijatelj je imao preko 100 mrtvih i ranjenih, dok su partizani imali 5 poginulih i 12 ranjenih. Za postignut uspeh ta četa je pohvaljena od strane delegata VŠ NOV i DO Jugoslavije.

⚔️ 25. 5. 1942. GŠ NOP odreda za Crnu Goru i Boku izdao naređenje Štabu Lovćenskog NOP odreda da organizuje ubacivanje udarnih partizanskih grupa u pozadinu neprijatelja (jednu pravcem Sozina-Paštrovićka gora, drugu pravcem s. G. Ceklin - s. Ljubotinj i treću pravcem s. Štitari - s. Mikulići) sa zadatkom: povezivati se s tamošnjim grupama i izvoditi akcije na okupatorske kolone, uništavati saobraćaj, likvidirati četničke štabove, politički raditi na terenu, i organizovati obaveštajnu službu. Pored toga, on mu ukazuje i na nepravilnosti u reorganizaciji jedinica.

⚔️ 6. 6. 1942. Drugi udarni bataljon Nikšićkog NOP odreda, s delovima Lovćenskog NOP odreda, izvršio snažan napad na jače četničke snage na položajima Stog-Litija (kod Nikšića), te ih, u višečasovnoj borbi, razbio i primorao da u neredu odstupaju pravcem s. Presjeka - s. G. Polje. Neprijatelj je imao veći broj gubitaka, dok su partizani imali 4 poginula i 1 ranjenog. Zaplenjeno je: 1 mitraljez, nekoliko p. mitraljeza, 1 minobacač i komora (municija i hrana).

⚔️ 17. 6. 1942. U s. Ljubini (na pl. Zelengori), po odluci vrhovnog komandanta NOP i DV Jugoslavije Josipa Broza Tita, formirana 4. proleterska (crnogorska) NOU brigada, sastava: pet bataljona (od dva bataljona Lovćenskog i od po jednog bataljona Zetskog, Komskog i Durmitorskog NOP odreda).

⚔️ 0. 4. 1943. Po naređenju GŠ NOV i PO za Crnu Goru i Boku ponovo formirani Zetski, Nikšićki, Lovćenski i Sandžački NOP odred.

⚔️ 0. 4. 1943. GŠ NOV i PO za Crnu Goru i Boku naredio NOP odredima da upute ljudstvo za popunu 4. proleterske i 5. crnogorske NOU brigade, i to da Lovćenski i Piperski NOP odred upute po 200 boraca, Nikšićki i Bjelopavlićki - celokupno ljudstvo, a Kučki NOP odred - trećinu ljudstva.

⚔️ 0. 8. 1943. Po naređenju GŠ NOV i PO za Crnu Goru i Boku obnovljeni Nikšićki, Lovćenski i Zetski NOP odred i formiran Vasojevićki udarni partizanski bataljon.

⚔️ 13. 9. 1943. Na putu Nikšić - s. Trubjela Nikšićki NOP odred razoružao jedan italijanski bataljon a jedan bataljon Lovćenskog NOP odreda razoružao delove italijanskih snaga na Ćevu, te su zaplenili 10 minobacača, 47 mitraljeza i p. mitraljeza, 700 pušaka i oko 200.000 metaka.

⚔️ 0. 10. 1943. GŠ NOV i PO za Crnu Goru i Boku uputio 300 boraca Lovćenskog NOP odreda u sastav 4. proleterske NOU brigade, a jedan bataljon Zetskog NOP odreda u 5. crnogorsku udarnu brigadu 3. udarne divizije NOVJ.

⚔️ 2. 1. 1944. Prvi bataljon Lovćenskog NOP odreda, u sadejstvu sa jedinicama Udarne grupe bataljona 3. udarne divizije NOVJ (1. i 2. bataljon 4. proleterske NOU brigade i jedan bataljon 5. crnogorske NOU brigade), napali nemačke vojnike i četnike na širem području Rijeke Crnojevića. Neprijatelj je imao oko 60 poginulih i približno toliko ranjenih, dok su 4 četnika zarobljena. Udarna grupa je imala 1 mrtvog i dva ranjena borca.

⚔️ 5. 1. 1944. Glavni štab NOV i PO za Crnu Goru i Boku naredio Štabu Lovćenskog NOP odreda da pojača politički rad na svom području i na taj način stvori uslove za uspešniju mobilizaciju boraca.

⚔️ 18. 1. 1944. Na području sela: Orašje, Sladojevo Kopito, Begovine, Klikovače. Novo Selo (kod Danilovgrada i Spuža) 4. bataljon 5. crnogorske udarne brigade, delovi 2. bataljona 4. proleterske (crnogorske) brigade 3. udarne divizije NOVJ i 1. bataljon Lovćenskog NOP odreda razbili četnike, uz sopstvene gubitke od jednog mrtvog i dva lakše ranjena borca.

⚔️ 19. 1. 1944. Delovi Lovćenskog NOP odreda napali nemačke vojnike u s. Ulićima (kod Cetinja). Neprijatelj je imao 1 poginulog i 3 ranjena vojnika.

⚔️ 19. 1. 1944. U s. Rvašima (kod Rijeke Crnojevića) delovi Lovćenskog NOP odreda zapalili nemački magacin.

⚔️ 0. 2. 1944. U duhu odluke VŠ NOV i POJ Štab 2. udarnog korpusa NOVJ formirao Primorsku operativnu grupu. U njen sastav su ušli: 2. dalmatinska udarna i 6. crnogorska udarna brigada, partizanski Bokeljski k bataljon, Lovćenski i Nikšićki NOP odred.

⚔️ 3. 3. 1944. Druga dalmatinska udarna brigada Primorske operativne grupe 2. udarnog korpusa NOVJ, zajedno s delovima Lovćenskog i Zetskog NOP odreda i 1. bokeljskim bataljonom, napala, i razbila četničke snage (oko 4.600 vojnika) na prostoru Čevo, s. Ubla, s. Bate, oslobodivši Cevo i predeo severno od Cetinja. Tom prilikom je poginulo 110, ranjeno oko 130 i zarobljeno 85 četnika, a zaplenjeno 80 pušaka, 3 p. mitraljeza, 1 mitraljez i druga oprema. Gubici brigade i odreda bili su 3 mrtva i 7 ranjenih boraca.

⚔️ 7. 3. 1944. Na komunikaciji Rijeka Crnojevića - Podgorica (sada: Titograd) Lovćenski NOP odred napao četnike. Borba je trajala tri dana. Četnici su pretrpeli velike gubitke. Odred je imao 2 mrtva i 2 ranjena borca.

⚔️ 20. 3. 1944. Odlukom Štaba 2. udarnog korpusa NOVJ formiran Dopunski bataljon, sastavljen od ljudstva iz rasformiranog kolašinskog i Durmitorskog NOP odreda i iz Lovćenskog, Nikšićkog, Zetskog i Komskog NOP odreda.

⚔️ 28. 3. 1944. Otpočele dvodnevne borbe jedinica 6. crnogorske udarne brigade Primorske operativne grupe 2. udarnog korpusa NOVJ i delova Lovćenskog i Zetskog NOP odreda protiv jakih snaga nemačke 181. pešadijske divizije (oko 2.000 vojnika) i četnika koje su napale od Danilovgrada ka Nikšiću. Neprijatelj je, uz gubitke od 21 mrtvog i više ranjenih, ovladao komunikacijom Danilovgrad-Nikšić i duž nje uspostavio obezbeđenja u selima: Stubici, Bogetićima, Cerovu, Drenovštici, Bogmilovićima, Ržištu i Zagarču.

⚔️ 28. 3. 1944. Na prostoriji sela: Parci-Gradac-Draževina-Beri (na komunikaciji Titograd-Cetinje) delovi 2. dalmatinske udarne i 6. crnogorske udarne brigade Primorske operativne grupe 2. udarnog korpusa NOVJ, s delovima Lovćenskog NOP odreda napali i razbili četničke i nemačke snage (oko 1000 vojnika) i odbacili ih u Podgoricu (sada: Titograd). Poginulo 26 neprijateljskih vojnika i oficira, a zarobljeno 100 četnika. Gubici jedinica NOV i POJ: 1 mrtav i 10 ranjenih boraca.

⚔️ 3. 5. 1944. Tri bataljona 6. crnogorske udarne brigade, jedan bataljon 2. dalmatinske udarne brigade i jedan bataljon Lovćenskog NOP odreda Primorske operativne grupe izvršili napad na Čevo i s. Markovinu (blizu Danilovgrada), u kojima su se nalazili delovi 363. puka nemačke 181. pešadijske divizije i nemačkog 222. fizilirskog bataljona i četnici. I pored uzastopnih juriša tokom dana i sutradan uporišta nisu likvidirana, a neprijatelju su pristigla pojačanja iz Danilovgrada i Cetinja. Gubici neprijatelja: poginulo je oko 60 nemačkih vojnika i oko 70 četnika, ranjeno oko 100 nemačkih vojnika i četnika i zarobljeno 13 četnika. Gubici 6. i 2. brigade: 5 mrtvih i 16 ranjenih boraca.

⚔️ 6. 7. 1944. U s. G. Trepči (kod Nikšića) formiran Izviđački bataljon 2. udarnog korpusa NOVJ, uglavnom od ljudstva Lovćenskog NOP odreda.

⚔️ 18. 9. 1944. U s. Buronjima (blizu Titograda), po naređenju Štaba 2. udarnog korpusa NOVJ od 15. septembra, od Izviđačkog bataljona 2. udarnog korpusa, bataljona Nikšićkog NOP odreda i dva bataljona Lovćenskog NOP odreda formirana 10. crnogorska udarna brigada. Ona je ušla u sastav Primorske operativne grupe 2. udarnog korpusa NOVJ.

⚔️ 2. 10. 1944. U s. Progonovićima i s. Čepićima (kod Cetinja) 1. bataljon 6. crnogorske udarne brigade Primorske operativne grupe 2. udarnog korpusa NOVJ, uz sadejstvo delova Lovćenskog NOP odreda, razbio četnike i odbacio ih prema Kokotima.

⚔️ 12. 10. 1944. Na pravcu Bar-Virpazar 1. bataljon 6. crnogorske udarne brigade Primorske operativne grupe 2. udarnog korpusa NOVJ i delovi Lovćenskog NOP odreda napali nemačko-četničke položaje na pl. Sutormanu. Neprijatelj je pružao jak otpor, ali je bataljon 6. brigade, posle višečasovne borbe, uspeo da ga razbije i da oslobodi Sutorman i s. Tuđemili, prinudivši neprijatelja da napusti i Virpazar. U ovim borbama neprijatelj je imao 16 mrtvih i više ranjenih vojnika. Zaplenjeno: 3 minobacača sa 90 granata, 1 mitraljez, 3 p. mitraljeza, 17 pušaka, 82 ručne bombe, oko 2000 metaka i druga ratna oprema. Bataljon i delovi Lovćenskog NOP odreda imali su 2 mrtva i 6 ranjenih boraca.

⚔️ 18. 12. 1944. Jedinice 1. bokeljske brigade Primorske operativne grupe 2. udarnog korpusa NOVJ, delovi 9, crnogorske udarne brigade 3. udarne divizije NOVJ i jedinice Lovćenskog i Zetskog NOP odreda, posle duže borbe, oslobodili do temelja porušenu Podgoricu (sada: Titograd), koju su branili zaštitni delovi nemačke 181. pešadijske divizije. U unutrašnjosti grada najjače su tačke neprijateljskog otpora bile električna centrala, gimnazija i Vezirov most, koji su nemački vojnici porušili pri povlačenju u pravcu s. Bioča. Gubici neprijatelja: 30 poginulih, veći broj ranjenih i preko 70 zarobljenih. Zaplenjeno je nešto oružja i municije, 15 automobila i veća količina hrane, a uništen je veći broj kamiona.

Dokumenti

📜 Naređenje štaba Lovćenske NOP brigade od 19 oktobra 1941 god. za postupak po najnovnjim uputstvima štaba NOP odreda za Crnu Goru, Boku i Sandžak

📜 Naredba štaba Lovćenske NOP brigade od 26 oktobra 1941 god. o organizacijn službe veze i obuci starješinskog kadra

📜 Izvještaj štaba Lovćenske NOP brigade od 27 oktobra 1941 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o političkoj situaciji na području brigade

📜 Naređenje štaba Lovćenske NOP brigade od 27 oktobra 1941 god. za izviđanje položaja italijanske posade na Ivanovim Koritima

📜 Prijedlog štaba bataljona Bajo Pivljanin od 30 oktobra 1941 god. štabu Lovćenske NOP brigade za reorganizaciju bataljona

📜 Naredba štaba Lovćenskog NOP odreda od 31 oktobra 1941 godine

📜 Izvještaj Štaba Lovćenskog NOP odreda od 31. oktobra 1941. Glavnom štabu NOP odreda Crne Gore i Boke o raspoloženju naroda za jačanje narodnooslobodilačke borbe

📜 Izvještaj štaba Katunskog NOP bataljona od novembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o vojno-političkoj situaciji u Katunskoj Nahiji

📜 Odluka štaba Lovćenskog NOP odreda od 1 novembra 1941 god. o formiranju samostalne čete u Crmnici

📜 Naređenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 2 novembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda za energičnu borbu protiv narodnih izdajnika i stalno izvođenje akcija protiv okupatora

📜 Naredba Štaba Lovćenskog NOP odreda od 5. novembra 1941. za proslavu 24-te godišnjice oktobarske revolucije u jedinicama Odreda

📜 Naređenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 11 novembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda

📜 Naređenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 13 novembra 1941 god. o pokretu Lovćenskog bataljona za Sandžak

📜 Pismo štaba Lovćenskog NOP odreda od 15 novembra 1941 god. štabu bataljona Bajo Pivljanin

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 20 novembra 1941 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o polasku Lovćenskog bataljona za Sandžak

📜 Naređenje Glavnog Štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 20 novembra 1941 god. Štabu Lovćenskog NOP odreda

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 21 novembra 1941 god. za preduzimanje vojnih i političkih mjera u vezi odlaska jedinica za Sandžak

📜 Pismo Štaba Lovćenskog NOP odreda od 21. novembra 1941. narodu sela Oraha kojim se izražava zahvalnost za ukazano gostoprimstvo i pomoć partizanima

📜 Naređenje Glavnog štaba NOP odreda Crne Gore od 24. novembra 1941. Štabu Katunskog bataljona Lovćenskog NOP odreda da pomogne Orjenskom i Grahovskom bataljonu u izvođenju akcija

📜 N:ređenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 25 novembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda za priključenje gornjolješanskih partizana Lješanskom bataljonu

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 26 novembra 1941 god. za pojačano izvođenje akcija na komunikacijama

📜 Odgovor štaba Lovćenskog NOP odreda od 26 novembra 1941 god. seljacima sela Oraha

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 27 novembra 1941 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o stanju na području odreda

📜 Naređenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 28 novembra 1941 god. o ukidanju principa izbornosti komandnog kadra, imenovanju štaba Lješanskog bataljona i neposrednim zadacima Lovćenskog odreda

📜 Izvještaj Štaba Lovćenskog NOP odreda od 29. nove.mbra 1941. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o formiranju dva bataljona i raspoloženju naroda u lješanskoj nahiji

📜 Pismo Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 30 novembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda u vezi formiranja Lješanskog bataljona

📜 Pismo štaba Orjenskog bataljona Nikšićkog NOP odreda od 30 novembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o potrebi sadejstva na terenu Krivošija

📜 Izvještaj štaba bataljona Bajo Pivljanin od decembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda

📜 Izvještaj Štaba Primorsko-crmničkog bataljona od kraja decembra 1941. Štabu Lovćenskog NOP odreda o formiranju i komandnom sastavu Bataljona

📜 Spisak boraca i rukovodilaca Lovćenskog bataljona Crnogorskog NOP odreda poginulih na Pljevljima 1 decembra 1941 godine

📜 Pismo štaba Lovćenskog NOP odreda od 3 decembra 1941 god. Krstu Popoviću

📜 Pismo štaba Lovćenskog NOP odreda od 3 decembra 1941 god. Milovanu Vujoviću

📜 Obavještenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 9 decembra 1941 god. o borbi na Pljevljima i određivanje zadataka Lovćenskom odredu u vezi nastale vojno-političke situacije u Srbiji i Crnoj Gori

📜 Izvještaj štaba bataljona Carev Laz od 9 decembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o stanju bataljona i spremnosti naroda za borbu

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 12 decembra 1941 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku

📜 Obavještenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 12 decembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o rezultatima borbi na sektoru Grahovo - Crkvice i naređenje za vršenje diverzija i pojačanje budnosti prema neprijatelju

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 14 decembra 1941 godine

📜 Objašnjenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 16 decembra 1941 god. o tome koga treba smatrati petokolonašem

📜 Pismo političkog komesara Lovćenskog NOP odreda od 17 decembra 1941 god. delegatu Vrhovnog štaba NOP odreda Jugoslavije pri Glavnom štabu za Crnu Boru i Boku

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 17 decembra 1941 god. Glavnom Štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku

📜 Obavještenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 18 decembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o našim i neprijateljskim gubicima u borbi na Pljevljima i najvažnijim vojno-političkim zadacima odreda

📜 Iz zapisnika sa sastanka biroa ćelije bataljona Carev Laz Lovćenskog NOP odreda od 19 decembra 1941 godine

📜 Pismo štaba Lovćenskog NOP odreda od 22 decembra 1941 god. štabu Orjenskog bataljona Nikšićkog NOP odreda povodom traženja pomoći i sadejstva protiv Italijana

📜 Izvještaj štaba bataljona Carev Laz od 22 decembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o neprijateljskim snagama i dotadašnjim ljudskim i materijalnim žrtvama na području bataljona

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 23 decembra 1941 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o vojno-političkom stanju i izvedenim akcijama na teritoriji odreda

📜 Pismo Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 26 decembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NON odreda od 27 decembra 1941 god. štabu bataljona Carev Laz za sprečavanje liferovanja namirnica okupatoru

📜 Izvještaj štaba bataljona Bajo Pivljanin od 27 decembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda

📜 Izvještaj štaba Katunskog bataljona od 27 decembra 1941 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o borbama protiv Italijana u reonu sela Trešnjeva

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 31 dece.mbra 1941 god. štabu Katunskog bataljona za pojačanje borbe protiv okupatora i domaćih izdajnika

📜 Izvještaj štaba bataljona Jovan Tomašević od januara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o organizacionim izmjenama na području Crmničko-primorskog bataljona

📜 Izvještaj štaba Čevsko-bjeličkog bataljona od januara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o borbi jedinica odreda Bijeli Pavle kod Žute Grede

📜 Pismo Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 4. januara 1942. Štabu Lovćenskog NOP odreda o postavljanju komandnog kadra u štabu i jedinicama Odreda

📜 Naređenje Štaba Lovćenskog NOP odreda od 8. januara 1942. Štabu Gornjolješanskog bataljona za uništavanje telegrafsko-telefonskih veza na liniji Cetinje - Podgorica

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 9 januara 1942 god. za otklanjanje političkih i vojničkih slabosti i nedostataka u jednnicama odreda

📜 Naređenje Štaba Lovćenskog NOP odreda od 10. januara 1942. partizanskoj četi u selu Orasi da pojača budnost prema okupatorskom garnizonu u Cetinju

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 12 januara 1942 god. o imenovanju štaba bataljona 13 Juli i pripremama za vojno savjetovanje

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 13 januara 1942 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o političkim prilikama u Katunskoj Nahnji, formiranju Primorskog i Čevsko-bjeličkog bataljona i izvedenim akcijama na području odreda

📜 Izvještaj štaba Čevsko-bjeličkog bataljona od 13 januara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o brojnom stanju novoformiranih jedinica na području bataljona

📜 Izvještaj štaba Primorskog bataljona Stevan Štiljanović od 15 januara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o ukazanoj pomoći popaljenim selima

📜 Naređenje Štaba Lovćenskog NOP odreda od 15. januara 1942. Štabu Čevsko-bjelnčkog bataljona za formiranje čete koja će biti spremna za pzvršenje posebnih zadataka

📜 Pismo štaba Lovćenskog NOP odreda od 16 januara 1942 god. zamjeniku komandanta odreda u vezi odlaganja akcije na komunikaciji Cetinje - Rijeka Crnojevića do izvršenja evakuacije okolnih sela

📜 Naređenje Štaba Lovćenskog NOP odreda od 16. januara 1942. Štabu bataljona Carev Laz za evakuaciju stanovništva sela Rvaša i Drušića

📜 Izvještaj štaba Čevsko-bjeličkog bataljona od 17 januara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o koncentraciji Italijana u Danilovom Gradu i preduzetim mjerama bataljona

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 18 januara 1942 god. Štabu bataljona Carev Laz za akciju kod Rvaša i borbu protiv pete kolone u Lješanskoj Nahiš

📜 Izvještaj zamjenika političkog komesara Lovćenskog NOP odreda od 19 januara 1942 god. o formiranju Cucko-ćeklićkog bataljona

📜 Zapisnik sa savjetovanja štaba Lovćenskog NOP odreda sa komandantima i politkomesarima bataljona od 20 januara 1942 godine

📜 Pozdrav Vrhovnom štabu NOP i DV Jugoslavije sa savjetovanja štaba Lovćenskog NOP odreda i komandanata i političkih komesara bataljona održanog 20 januara 1942 godine

📜 Pozdrav Pokrajinskom komitetu KPJ za Crnu Goru, Boku i Sandžak sa savjetovanja komandanata i političkih komesara bataljona i članova štaba Lovćenskog odreda od 20 januara 1942 godine

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 1 januara 1942 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o vojno-političkom stanju na području odreda

📜 Izvještaj štaba bataljona 13 Juli od 5 januara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o iznenadnom ispadu italijanske vojske iz Cetinja i izvlačenju jedinica bataljona na prostoriju Ljubotinja

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 22 januara 1942 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o izvršenim pripremama za borbu na putu Cetinje - Podgorica i rezultatu borbe na Zagredi

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 22 januara 1942 god. štabu bataljona Carev Laz za oslobođenje interniraca

📜 Obavještenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 23 januara 1942 god. štabu Lovćenskog odreda o vojno-političkoj situaciji u Crnoj Gori

📜 Izvještaj Cucko-ćeklićkog bataljona od 26 januara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o zaključcima sa savjetovanja štaba bataljona sa komandirima i politkomesarima četa

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od februara 1942 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o potapanju broda Skender beg i borbama u Pavlovoj Strani

📜 Naređenje Štaba Lovćenskog NOP odreda od februara 1942. Štabu Cucko-ćeklićkog bataljona za raspodjelu oružja i druge ratne spreme zaplijenjenih u Gornjem Orahovcu

📜 Izvještaj političkog komesara Gornjolješanskog bataljona od februara 1942. političkom komesaru Lovćenskog NOP odreda o stanju u Bataljonu

📜 Pismo Štaba Lovćenskog NOP odreda od kraja februara 1942. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o razmjeni zarobljenika

📜 Pismo Štaba Lovćenskog NOP odreda od kraja februara 1942. Komandi italijanskih okupacionih trupa u Cetinju o razmjeni zarobljenika

📜 Pismo Štaba Orjenskog bataljona Nikšićkog NOP odreda od 1. februara 1942. Štabu Lovćenskog NOP odreda o potrebi organizovanije saradnje na području Boke kotorske

📜 Izvještaj štaba Lovćenskog NOP odreda od 2 februara 1942 god. Glavnom štabu NOP odreda za Crnu Goru i Boku o brojnom stanju bataljona, izvedenim akcijama i političkoj situaciji na području odreda

📜 Pismo narodnooslobodilačkog odbora sela Zagrede od 2 februarl 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o potrebi preduzimanja mjera za ishranu siromašnog stanovništva

📜 Izvještaj Štaba Cucko-ćeklićkog bataljona od 2. februara 1942. Štabu Lovćenskog NOP odreda o vojno-političkoj situaciji na terenu i brojnom stanju Bataljona 

📜 Naređenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 5 februara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda za rušenje puta Cetinje - Podgorica i upućivanje zarobljenih italijanskih oficira Glavnom štabu

📜 Izvještaj štaba Primorskog bataljona od 8 februara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o ispadima italijanskog bataljona i sukobu sa njegovom prethodnicom kod manastira Duljeva

📜 Izvještaj štaba Cucko-ćeklićkog bataljona od 9 februara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o zaključcima donijetim na savjetovanju sa komandama četa

📜 Pismo štaba Lovćenskog NOP odreda od 10 februara 1942 god. štabu Orjenskog bataljona po pitanju izvođenja akcija na sektoru Boke

📜 Naređenje Štaba Lovćenskog NOP odreda od 12. februara 1942. Štabu Cucku-ćeklićkog bataljona za pripremu i izvođenje akcija na području Boke kotorske

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 1 februara 1942 god. štabu bataljona 13 Juli za dotur municije i otmicu interniraca

📜 Izvještaj Komande 2. čete bataljona 13 juli od 13. februara 1942. Štabu Lovćenskog NOP odreda o sukobu sa Italijanima kod Dobrske Ploče i evakuaciji Donjih Ulića

📜 Izvještaj zamjenika komandanta Lovćenskog NOP odreda od 14 februara 1942 god. o bombardovanju sjedišta štaba bataljona Jovan Tomašević i borbama kod Orahova, Dupila i Komarna

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 14 februara 1942 god. Bokovsko-kosijerskoj četi za obezbjeđenje položaja Dobrska Ploča-ćukovac

📜 Izvještaj Štaba bataljona Carev Laz od 14. februara 1942. Štabu Lovćenskog NOP odreda o sukobu sa Italijanima nedaleko od Rijeke Crnojevića

📜 Naređenje Štaba Lovćenskog NOP odreda od 14. februara 1942. Štabu bataljona Carev Laz da se obezbijedi zaplijenjeni materijal sa broda Skender Beg i od eventualnog upada okupatora na oslobođenu teritoriju

📜 Naređenje štaba Lovćenskog NOP odreda od 15 februara 1942 god. štabu Cucko-ćeklićkog bataljona za upućivanje jedne čete za borbu protiv četnika u Vasojevićima

📜 Izvještaj štaba bataljona Jovan Tomašević od 15 februara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o vojno-političkoj situaciji na području bataljona i borbama kod Orahova

📜 Izvještaj Štaba Cucko-ćeklićkog bataljona od 15. februara 1942. Štabu Lovćenskog NOP odreda o uspješno izvršenoj akciji u Gornjem Orahovcu

📜 Izvještaj štaba Čevsko-bjeličkog bataljona od 16 februara 1942 god. štabu Lovćenskog NOP odreda o rasporedu ljudstva za kombinovanu četu i situaciji kod Danilovog Grada

📜 Naređenje Glavnog štaba NOP odreda za Crnu Goru i Boku od 16 februara 1942 god. Lovćenskom NOP odredu za upućivanje jednog bataljona na teren odreda Bijeli Pavle

loading

Molimo sačekajte, dokumenti se učitavaju...

Fotografije

Povezane odrednice

Avijacija u oslobodilačkom ratu Mojkovac 10. hercegovačka udarna brigada Pljačka u ratu Borbe za Istočnu Bosnu 1942. Durmitorski partizanski odred 2. udarni korpus NOVJ Dragoljub Draža Mihailović Centralni komitet KPJ Cucko-ćeklićki bataljon 5. proterska (crnogorska) udarna brigada Borbe u Crnoj Gori 1944. 3. udarna divizija NOVJ Bratstvo i jedinstvo u ratu Britanija i Jugoslavija Ustanak u Crnoj Gori 1941. Stolac Politički komesari u NOR-u 23. srpska udarna divizija NOVJ Omladina u ratu Komski partizanski odred 10. crnogorska udarna brigada Nikšić Saradnja četnika sa okupatorom Budva Kultura i umetnost u oslobodilačkom ratu Obrazovanje u oslobodilačkom ratu Zetski partizanski odred Podgorica Borbe u Crnoj Gori 1943. Borbe u Bosni i Hercegovini 1942. Britanska pomoć četnicima Veles Vrhovni štab NOVJ Albanija u drugom svetskom ratu Krsto Popović Zarobljenici u ratu 181. pešadijska divizija Bajo Sekulić 25. srpska divizija NOVJ Narodni neprijatelji u oslobodilačkom ratu Cetinje Slobodne teritorije u oslobodilačkom ratu Ilegala u ratu Terence Atherton Pljevaljska bitka Mobilizacija u oslobodilačkom ratu Četnici u drugom svetskom ratu 48. pešadijska divizija Taro 2. dalmatinska proleterska udarna brigada Crnogorski partizanski odred Crvena armija Pljevlja 7. crnogorska omladinska brigada Budo Tomović AFŽ Narodni heroji Jugoslavije Vilus Disciplina u oslobodilačkom ratu Bolnice u oslobodilačkom ratu Partizanski odred Bijeli Pavle Pavle Đurišić Danilovgrad Sava Kovačević Borbe u Crnoj Gori 1942. Nikšićki partizanski odred Narodno oslobodilački odbori 4. proleterska (crnogorska) udarna brigada Diverzije u oslobodilačkom ratu 6. crnogorska udarna brigada Kolašin Italijanski zločini u Jugoslaviji Italija u drugom svetskom ratu Albanski partizani Glavni štab Crne Gore 1. bokeljska udarna brigada